Lefkoşa’da 9 yaşındakini oğlunu öldürmeye çalıştığı gerekçesiyle tutuklanan N.Y. teminat talebiyle yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru Emrah Turgal olayla ilgili bulguları aktardı.

Turgal, huzurda bulunan zanlı Nadir Yılmaç’ın 9 Haziran 2024 tarihinde saat 15.00 raddelerinde Lefkoşa'da, Marmara Bölgesindeki evinde "psikolojisi bozulduğu" iddiasıyla planlayarak, olaydan bir gün önce Girne'de kaldığı oteldeki bornoz üzerinden aldığı 150 santim uzunluğundaki bornoz kuşağıyla 9 yaşındaki oğlunu öldürmeye teşebbüs ettiğini söyledi. 

Polis, olayın ardından tutuklanan zanlının 3 kez mahkemeye çıkarılarak, toplam 18 gün tutukluluk emri alındığını söyledi. Polis, bu süre içerisinde Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde kontrolden geçirilerek, rapor alındığını açıkladı.

Polis, rapora göre zanlının hem olay esnasında hem de şu anda cezai ehliyetinin olduğunu açıkladı. Polis memuru, zanlının işlediği suçların ağır ceza mahkemesi kapsamında girerek, tutuklu yargı talep etti.

Savcı Hasan Boşnak, olayla ilgili polise sorular yönetti.

Polis, zanlının olaydan bir gün önce ailesiyle Girne’de bir otelde tatil yaptığını, oradan bornoz bağı aldığını, tatilden döndükten bir saat sonra söz konusu suçu işlediğini belirtti.

Polis, zanlının oğlunun öldüğünü düşünerek bıraktığını, komşuların evin avlusundaki eşine “Oğlumu boğarak öldürdüm” dediğini aktardı. 

Polis, zanlının eşinin eve girdiğinde çocuğu baygın görerek ambulansı aradığını belirtti. 

Polis, olay yerinden çeşitli emarelerin alındığını açıkladı. 

 Polis memuru, zanlının ifadesinde "psikoloji bozulduğu" için söz konusu suçu işlediğini söylediğini aktardı. Savcı Hassan Boşnak, çocuğun son durumunu da sordu.

Polis, babasıyla kaldığını, düzenli olarak psikolog desteği gördüğünü açıkladı.

Savcı Hasan Boşnak, zanlının işlediği suçların ceza yasasındaki en ağır suçlardan biri olduğunu, mahkum olması halinde ciddi hapislik cezası alacağını ifade ederek, tutuklu yargı talep etti.

Zanlının avukatı ise müvekkilinin 2018 yılında Barış Ruh’ta tedavi gördüğünü, halen ilaç kullandığını, olayın şizofrenik bir vaka olduğunu kaydetti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç zanlı Nadir Yılmaç’ın işlediği iddia edilen suçların ciddiyetine vurgu yaptı. Yargıç,  tüm olguları değerlendirerek, zanlının tutuklu yargılanmasına, bu amaçla 3 ayı aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi. (Kamalı Haber)

Editör: Yasemin Canbaz