Ahmet KARAGÖZLÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse, "Rüşvet" ve "Görevi Kötüye Kullanma" iddiasıyla tutuklanarak Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı.

Yargıç Jale Ergüden'in huzurunda görüşülen davada İddia Makamı adına Savcı Senem Palabıyık ile avukat Yunsal İlhan hazır bulundu. Zanlı aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri temin edildi.

Mahkemede yeminli şahadet veren Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’ne görevli Polis Çavuşu Yahya Suiçmez, zanlı aleyhindeki olguları aktardı.

Suiçmez, 28 Mart 2024 tarihinde Sedinç Maypa'nın remand duruşması sırasında verdiği şahadetin ardından mahkeme emri gereği soruşturma başlatıldığını söyledi.

Suiçmez, zanlının Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptığı sırada, yabancı işçi getirilmesi konusundaki ön izin başvurularının daha hızlı ve erken yapılmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Laptop hediye aldı

Suiçmez, 31 Ekim 2023 tarihinde, İskele'de inşaat alanında faaliyet gösteren bir firmanın 1000'e yakın işlemini hızlandırmak için zanlının firmaya personel göndereceğini söylediğini, ancak söz konusu personelin bilgisayarı olmadığı için 1850 dolar değerindeki bir laptopun "hediye" edilmesini istediğini kaydetti.

Suiçmez, yapılan soruşturmada, zanlının hediye aldığı laptobu evine götürerek kendi özel işleri için kullandığının belirlendiğini dile getirdi.

Kalkanlı Yaşam Evi için binlerce dolar istedi

Suiçmez, soruşturma kapsamında zanlının 29 Ocak 2024 tarihinde Kalkanlı Yaşam Evi'nde yapılacak işler için İskele'deki bir firmanın 31 bin 650 dolar teklif verdiğini, ancak firmanın bu işi bağış olarak 23 bin 500 dolara yapabileceğini söylediğini kaydetti. Suiçmez daha sonra zanlının 31 bin 650 dolarlık teklifi ilgili firmadan aldığını, ödemeyi de 25 bin dolar olarak yaptırdığını, ancak faturayı 31 bin 650 dolara kestirmek istemesine şirketin karşı çıktığını söyledi.

Oğuz Köse'nin dün tutuklanmasının ardından şirketin akşam saatlerinde bu durumdan şikayetçi olduğunu ifade etti.

Suiçmez, zanlı hakkında "Sahte Belge Düzenlemeye Teşvik" suçlaması getirilmesinin de kuvvetle muhtemel olduğunu, konunun araştırıldığını söyledi. Zanlının söz konusu şirketten bilgisayar aldığını itiraf ettiğini belirten Suiçmez, şu ana kadar 7 kişiden ifade alındığını, en az 22 ifade daha alınacağını dile getirdi.

İş karşılıgında "indirimli arsa" istedi

Suiçmez, suçla bağlantılı başka meselelerin de araştırıldığına dikkat çekti. Suiçmez, zanlının yine İskele'deki bir inşaat firmasının işlerini hızlandırmak için bir bölgede satın alacağı arsaya "indirim" yapılmasını istediğini belirtti.

Cep telefonu şifresini vermek istemedi

Polise başvuran birçok şikayetçinin de olduğunu belirten Suiçmez, zanlının emare alınan cep telefonunun şifresini vermek istemediğini kaydetti.

Suiçmez, söz konusu telefonda birçok suçla bağlantılı yazışmaların olabileceğini ifade etti. İndirimli arsa ile Kalkanlı Yaşam Evi konusuyla ilgili tahkikatın devam ettiğini belirten Suiçmez, zanlının 3 gün tutuklu kalmasını talep etti.

İlhan: Doktor kontrolü istiyoruz...

Zanlı avukatı Yunsal İlhan tutukluluk süresine itiraz etmedi ancak müvekkilinin sağlık durumuna ilişkin bilgi verdi. İlhan, müvekkilinin kalp rahatsızlığının bulunduğunu, yeni anjiyo olduğunu, yaşadığı stres nedeniyle tansiyonunun çıktığını belirterek doktor kontrolünden geçirilmesini istedi. Yargıç Jale Ergüden, zanlının 3 gün tutuklu kalmasını ve doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

Editör: Yasemin Canbaz