Rus haber ajansı TASS, Ermenistan yönetiminin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni (ICC) tanıma planıyla ilgili Kremlin'le müzakere halinde olduğunu bildirdi.

Erivan yönetimi geçen günlerde ICC'nin yargılama yetkisi altına gireceğini açıklamış, karardan rahatsız olan Moskova bu hamlenin "ciddi sonuçlara" sebep olacağı konusunda bir uyarıda bulunmuştu.

Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi martta, Rus ordusunun yüzlerce Ukraynalı çocuğu ülkeden kaçırdığı iddiasıyla Vladimir Putin hakkında savaş suçu soruşturması başlatmış ve yakalama kararı çıkarmıştı.

Mahkemenin kararı 123 üye ülke için bağlayıcı nitelikte ve Putin'in bu ülkelere ayak basması durumunda tutuklanmasını öngörüyor.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'nın Özel Yetkili Büyükelçisi Edmon Marukyan, konuyla ilgili Rusya'ya teklifler sunduklarını belirtirken, "Bir toplantı yapıldı ve süreç devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Marukyan, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yetkisini tanıma kararının Rusya'ya karşı olmadığını, "Azerbaycan'ın Ermenistan topraklarında işlediği savaş suçları" nedeniyle alındığını söyledi.

Marukyan, "Rus ortaklarımız bunun farkında" diye konuştu.