A Milli Takım'ın 2-1 kazandığı Avusturya maçında Mert Günok'un son dakikadaki kurtarışı büyük ses getirdi.

Dünya basını, milli kalecinin pozisyonunu İngiltere Milli Takımı'nın efsanevi kalecisi Gordon Banks'ın Pele'nin şutundaki kurtarışına benzetti.

EURO 2024 son 16 turunda A Milli Takım, Avusturya'yı 2-1 mağlup ederek çeyrek finalde Hollanda'nın rakibi oldu. Karşılaşmanın 90+5. dakikasında Mert Günok yaptığı kurtarışla maça damga vurdu.

Milli kalecinin kurtarışı turu getirirken karşılaşmanın sonunda Avusturya Teknik Direktörü Ralf Rangnick, Mert Günok'u İngiltere Milli Takımı'nın efsanevi kalecisi Gordon Banks'a benzetti.

Dünya basının da tıpkı Rangnick gibi manşetlerinde Mert Günok'un Gordon Banks'ı andırdığını yazması sonrası Banks'ın hikayesi merak konusu oldu.

İngiltere Milli Takımı'nın efsanevi kalecisi Gordon Banks, dünya futbol tarihine kazınan pozisyonu Brezilya ile oynadıkları 1970 Dünya Kupası maçında yaşadı.

Turnuvanın en iyi 2 takımı olarak gösterilen İngiltere ile Brezilya'nın grup maçında Sambacılar mücadeleyi tek golle kazanmıştı. Ancak karşılaşmada akıllara kazınan an Gordon Banks'ın Pele'nin şutunu kurtarışı oldu.

Ceza sahasına yapılan ortada Pele yükselerek kafayı vurdu, ağlara giden topu gören Brezilya'nın efsanesi "Gol" diyerek ellerini bile havaya kaldırmıştı. Ancak Gordon Banks inanılması güç bir çeviklik göstererek topu direk dibinden çıkardı.

İngiltere maçı kaybetmesine rağmen bu kurtarış Gordon Banks'ın tarih boyunca hatırlanacağı pozisyon olarak kayıtlara geçti.

1966'da Dünya Kupası'nı kazanan İngiltere'nin kalecisi olan Banks, kurtarışıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Beni Dünya Kupasını alışımla hatırlamayacaklar. Bu kurtarışla hatırlayacaklar." ifadelerini kullanmıştı.

Banks'ın kariyeri, bir sakatlığın tedavisinde dönerken geçirdiği trafik kazası sonrası sağ gözündeki görme yetisini büyük oranda kaybetmesiyle sekteye uğradı.

Kazayı takip eden aylarda kariyerini sonlandırdığını açıklayan Banks, Kuzey Amerika Futbol Ligi ekibi Fort Lauderdale Strikers takımıyla sahalara geri döndü ve yılın kalecisi ödülünü kazandı.

Gordon Banks, 12 Şubat 2019'da 81 yaşında hayatını kaybetti.

Editör: Yasemin Canbaz