Ahmet KARAGÖZLÜ

   Yabancıların KKTC’den aldığı taşınmaz mallar için ödediği tapu harcının bir kez daha artacağı iddia ediliyor.

   Bakanlar Kurulu’nun geçen yıl Tapu ve Kadastro Dairesi (Harçlar ve Ücretler) Tüzüğü’nde değişikliğe giderek tapu harcını yüzde 6’dan yüzde 12’ye çıkarmasının ardından şimdi de bu oranın yüzde 16’ya yükselteceği konuşuluyor.

   Ekonomistler, daha önce harç ve vergilerin ortaya çıkardığı rakamlarla artık ülkemiz insanının konut almasının neredeyse imkânsız hale geldiğini ayrıca ülkemizden taşınmaz mal alan birçok yabancı uyruklunun da artan maliyet nedeniyle satış sözleşmelerini iptal ettirmeye başladığını söylemişti.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Sungur, yabancılar için tapu harcının yüzde 16’ya yükseltilmesinin çok büyük bir yanlışlık olacağını söyledi.

   Sungur, tapu harcının yüzde 16 olması durumunda inşaat sektörünün daha da kötü duruma geleceğini belirtti.

Sungur: Yüzde 12’lik oran bile gayri yasal alınıyor

   Kıbrıs Türk Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Sungur, tapu harçları konusunda geçen yıl yapılan tüzük değişikliğinin 31 Aralık 2023’e kadar geçerli olduğuna dikkat çekerek şu anda uygulanan yüzde 12’lik oranın bile gayri yasal alındığını belirtti. 

   Yasalara göre yabacılar arasında “ayrıcalık” yapılmaması gerektiğini dile getiren Sungur, mevut tüzüğün geçiş şeklinin bile anayasaya aykırı olduğunu savundu.

   31 Aralık 2023 tarihinin üzerinden neredeyse 1 ay geçtiğini ancak halen yabancılardan yüzde 12 oranında harç alındığına dikkat çeken Sungur, emlak sektörünün çok zor bir durumda olduğunu söyledi.

   Emlak satışlarının neredeyse durma noktasına geldiğini belirten Sungur, geçen seneye göre sektörde ciddi bir şekilde azalma yaşandığını ifade etti. 

“Oranın yükseltilmesi büyük bir yanlışlık olur”

   Sungur, ülkede emlak sektörünün kaosta olduğu bir dönemde olunduğunu vurguladı.

   Rum tarafının emlak sektörüne saldırı içerisinde olduğuna dikkat çeken Sungur, yabancıların bu süreçte “acaba KKTC’den gayrimenkul alayım mı, almayayım mı” şeklinde korku içerisine girdiği söyledi.

   Böyle bir dönemde zaten yüzde 12 ekstra ücret alınmasının doğru olmadığının altını çizen Sungur, bu oranın yüzde 16’ya çıkarılmasının ise çok büyük bir yanlışlık olacağını dile getirdi.

“Altın yumurtlayan tavuğu kesmeye çalışıyorlar”

   Sungur, tapu harcının yüzde 16 olması durumunda inşaat sektörünün daha da kötü duruma geleceğini söyledi.

   Devletin “daha çok para kazanayım” derken “altın yumurtlayan tavuğu” kesmeye çalıştığını savunan Sungur, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğinin her şeyden önemli olduğunu belirtti.  

“Tapu harcı yüzde 6’ya düşürülmeli”

   Hasan Sungur, yabancılara yönelik tapu harcının ivedi olarak yüzde 6’ya düşürülmesi ve bu oranın yüzde 4’ünün Taşınmaz Mal Komisyonu’na, geriye kalan yüzde 2’sinin ise Sosyal Konut Fonu’na aktarılması gerektiğini vurguladı.

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceği için Taşınmaz Mal Komisyonu’nun çok önemli olduğunu ifade eden Sungur, “Rumlar ancak bu komisyonla yenebiliriz” dedi.

“Tavrımızı koyarız”

   KKTC’de “olmazsa olmazların” başında sosyal konut projelerinin geldiğini belirten Sungur, tapu harcının yüzde 16 olmasına ancak bu rakamın yüzde 13’ünün Taşınmaz Mal Komisyonu’na, yüzde 3’ünün de sosyal konutlarla ilgili projelere aktarılması halinde karşı olmayacaklarını söyledi.

   Sungur, söz konusu oranla ilgili bu iki unsur dışında yapılacak her türlü kesintinin yanlış olacağını kaydederek “Önemli olan miktarın ne olduğu değil, bu miktarın nereye gideceğidir” diye konuştu.

   Sungur, şöyle devam etti:

   “Eğer tapu harcı yüzde 16’ya çıkarsa ve yabancılardan kesilecek bu para KKTC’nin geleceği veya yerli halkın ev sahibi olması için kullanılacaksa buna karşı olmayız. Ama başka bir şey için kullanılacaksa buna karşı tavrımızı ortaya koyacağız ve her türlü mücadeleyi göstereceğiz.”