Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi öğrencileri, T. C. Büyükelçiliği ve KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na akademik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretlere Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Hasibe Şahoğlu ile öğretim görevlileri Doç. Dr. Enver Gülseven, Yrd.Doç.Dr. M. Sadık Akyar ile GAÜ’de Siyasal Bilimler Fakültesinde öğrenim gören K.K.T.C., Türkiye, Nigerya, Sierra Leone, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Bangladeş, Polonya ve Ukrayna uyruklu öğrenciler katıldı.

Ziyaretin ilk ayağı T. C. Büyükelçiliği’ne yapılırken, Büyükelçilikte GAÜ heyetini Birinci Müsteşar Zerrin Kandemir karşıladı.

Müsteşar Kandemir tarafından öncelikle Türk Diplomasi tarihi hakkında bilgi verilmiş daha sonra, diplomatların genel özellikleri, diplomat kariyer yolculuğu, büyükelçilik, konsolosluk kuruluşu ve genel görevleri hakkında bilgi verilmiş daha sonra da soru cevap periyoduna geçildi

Daha sonra KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum R. Rauf Denktaş’ın anıt mezarı ziyaret edidi, anıt mezar hakkında öğrencilere bilgi verildi ve ziyaret tamamlandı.

Günün üçüncü ziyareti KKTC Meclisi Başkanlığı’na yapıldı.

Meclis Başkanı Sayın Zorlu Töre tarafından kabul edilen GAÜ heyeti meclis toplantı salonunda  ağırlandı.

Görüşmede önce Dekan Doç.Dr. Hasibe Şahoğlu tarafından ziyaretin amacı ve katılan öğrenciler ile ilgili bilgi verilmiş daha sonra Başkan Töre tarafından Kıbrıs Davası hakkında genel bir bilgilendirme yapılmış ve soru cevap şeklinde devam etti.

Daha sonra meclis genel kurul salonu ziyaret edildi. Töre tarafından burada genel kurulun işleyişi ile ilgili ilave bilgi verildi.

Müteakiben meclis kütüphanesi ziyaret edilmiş, kütüphane hakkında bilgi alındı.

Öğrenciler burada eski basım gazete ve eserlere büyük ilgi gösterdi.