Cumhuriyet Meclisi Olağanüstü Genel Kurul toplantısında bugün son dönemlerde yapılan tutuklamalarda bazı kişilere uygulanan “ayrıcalık” konusu gündem oldu.

Sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanıp, gizlice mahkemeye çıkarılıp teminata bağlanan UBP Girne Kadın Kolları Başkanı Fatoş Ünal’a (Juju) uygulanan muamele ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Oğuz Köse’nin mahkemeye kelepçesiz getirilmesi konularının gündeme geldiği genel kurulda, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Neden 80, 90 yaşında bir eczacı, bir hekim bu muameleye tabi tutulurken ‘x’ kişi başka bir muameleye tabi tutuldu? Şu anda toplumun geneli memlekette adaletin olmadığını düşünüyor” dedi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın eleştirileri üzerine kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, 26 Haziran 2024 tarihinde tutuklu kişilerin sevk ve taşınması emirnamesinde değişiklik yapıldığını belirterek Polis Genel Müdürlüğü’nün kelepçe uygulamasıyla ilgili emirnamede yer alan yedinci maddeyi kürsüden okudu.

Özetle Oğuz, tahammülden katillik, adam öldürme, intihara ilişkin suçlar hariç tutukluların kelepçesiz olarak sevkinin yapılabileceğini ifade etti.

Editör: Yasemin Canbaz