Lefkoşa’da hintkeneviri ve sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde tasarruf ettiği belirlenen ve Merkezi Cezaevi’ne de 6 adet uyuşturucu içerikli hap sokulmasına yardım eden Mehmet Kırdar aleyhindeki dava karara bağlandı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mehmet Kırdar, 2 yıl hapse mahkum edildi.

Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’dan oluşan heyetin verdiği kararı Başkan Cemaller okudu.

Başkan Cemaller, sanığın işlediği suçların yayınlığına dikkat çekerek, uyuşturucu suçlarının toplum sağlığını tehdit eden unsurların başında geldiğini belirtti.   Cemaller, sanığın 3 gram 900 miligram hintkeneviri, 7 gram 625 miligram sentetik canabionid türü uyuşturucu maddeyi alma ve tasarruf etme ve cezaevine 6 adet MDMA içerikli hap sokulmasına yardım etme suçlarından yargılanarak mahkum edildiğini vurguladı.

Sanığın cezaevine yasaklı madde sokulmasına yardım etmesi aleyhinde ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini belirten Cemaller, sanığın genç bir kişi olmasını ve hayat tecrübesinden yoksun olmasını lehine değerlendirdiklerini belirtti.

Cemalller, sanık aleyhine ve lehine olan tüm hususları değerlendirdikten sonra oy birliğiyle sanığı 2 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Ne olmuştu?

Merkezi Cezaevi’nde 2020 yılı Nisan ayında yapılan aramada uyuşturucu bulunması üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Merkezi Cezaevi’nde hükümlü tutuklu bulunan 3 mahkumun isteği doğrultusunda cezaevine uyuşturucu sokan 5 kişi tutuklanmıştı.

Tutuklananlar arasında bulunan Mehmet Kırdar’ın cezaevine sokulan 6 adet MDMA türü haptan sorumlu olduğu belirtilmişti.

Ayrıca teminatla serbest kalan sanığın 29 Mart 2021 tarihinde 3 gram 900 miligram hintkeneviri ile 7 gram sentetik cannabionid (bonzai) alıp, tasarruf ettiği de açıklanmıştı. (KAMALI HABER)