İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-BİR) Başkanı Erkay Özgör, hava sıcaklığının arttığına dikkat çekerek bu durumun güneş altında çalışanları olumsuz etkilediğini söyledi.

İSG-BİR’den yapılan yazılı açıklamaya göre Özgör, “İşletmeler Acil Durum planlarını güncelleyerek güneş altında çalışmadan dolayı oluşabilecek hastalıklara karşı müdahale şekillerini belirlemeli veya gözden geçirmelidirler” dedi.

Erkay Özgör’ün açıklaması şöyle:

“Ülkemizde yaz aylarının gelmesi ile hava sıcaklığı açık havada çalışanları olumsuz etkileyebilecek düzeyde yüksek seviyelere ulaşmakta ve bu durum iş sağlığı ve güvenliği açısından çalışanlar için önemli riskler oluşturmaktadır. Son iki günde sıcaklığın mevsim normallerinin 7 – 9 °C üzerine çıkarak beklenmedik bir şekilde hızla artması güneş altında çalışanları olumsuz etkilemektedir.

Resmi verilere göre gün içerisinde sıcaklık 04.06.2024 tarihinde 42.4°C ve 05.06.2024 tarihinde 43 °C’ye ulaşmıştır.

Bu durumda ani ve aşırı sıcaklık artışına bağlı olarak çalışanlarda sıcak çarpması, kalp krizi, ısı bitkinliği vb. hastalıklar görülebilmektedir. KKTC Meteoroloji Dairesi 04.06.2024 tarihinde ülkemize gelen sıcak hava dalgasına karşı önlem alınarak çalışma yapılması gerektiği konusunda resmi uyarı yayınlamıştır.

Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin çalışanlarının güvenliğini sağlamanın ve korumanın yasal yükümlülüğü olduğunu hatırlatarak açık alanda yapılacak çalışmalarla ilgili birtakım önlemlerin alınmasının elzem olduğunu belirtiriz.

Açık alanda faaliyet gösteren işletmelerimiz KKTC Meteoroloji Dairesinin analizlerini, sıcaklık beklentilerini ve uyarılarını takip ederek çalışma programını buna göre düzenlemelidir.

Ayrıca bu işletmeler faaliyetlerini programlayarak, aşırı sıcak olan saatlerde işin durdurulması, ilgili saatlerde işin başka bir ortamda yürütülmesi, mola saatlerinin artırılması, çalışanlara mola için gölge bir alan sağlanması, bol sıvı tüketiminin sağlanması, çalışanlara su temini vb. önlemler alarak çalışmalarını yürütmelidirler.

İşletmeler Acil Durum planlarını güncelleyerek güneş altında çalışmadan dolayı oluşabilecek hastalıklara karşı müdahale şekillerini belirlemeli veya gözden geçirmelidirler.”

Editör: Ahmet Karagözlü