Şampiyonlar Ligi'nde gelecek sezondan itibaren tarihi bir değişiklik yaşanacak. 32'den 36'ya çıkacak olan takım sayısı için ek kontenjan açıldı. Sezona iyi başlayan Türk temsilcileri, bu kontenjan için iddialı konuma gelse de başarılı performansın devamı gelmedi.

Şampiyonlar Ligi’ne katılan takım sayısı 32’den 36’ya çıkarken, yeni 4 ekibin hangi kıstaslara göre belirleneceği de UEFA tarafından açıklandı. 

Buna göre UEFA Ülkeler Sıralaması’nda beşinci durumdaki ülkenin liginden ekstra bir takıma yer açılacak. Mevcut durumda Fransa ligi dördüncüsü Lille takımı, bu kontenjana hak kazanıyor. 

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; Devler Ligi eleme turlarından gelecek takım sayısı bir artırılarak da ikinci bir kontenjan açılacak.

Diğer iki yeni ekip içinse içinde bulunduğumuz sezonki başarı kıstas alınacak. UEFA Ülke Puanı’nda bu sezon en çok puanı toplayan iki ülkeden birer takıma, Devler Ligi’ne direkt giriş bileti verilecek.

Avrupa kupalarında sezona çok iyi başlayan Türkiye, bu sıralamanın bir süre 1.’si olarak devam etmişti. Ancak önce Beşiktaş ve Adana Demirspor’un vedası, ardından Galatasaray’ın elenmesiyle sezonluk tabloda 8.’liğe kadar düşüldü ve Şampiyonlar Ligi’ne fazladan takım gönderme şansı kalmadı. 

Mevcut duruma göre Roma ve Dortmund ek kontenjanları alıyor.