Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve sendikalar gerçekleştirdiği toplantı sonrası Pazartesi saat 11:00’da “genel greve” gideceklerini açıkladı.

Haftasonu eylem yapılmayacağı, üreticiler hafta sonu Pazartesi gününe hazırlık yapmak için araçlarını Başbakanlık getireceklerini ve nöbet tutacaklarını açıkladı.

Pazartesi günkü gene greve katılacak olan sendika temsilcileri de açıklamalarda bulundu.

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları şöyle konuştu:

“Biz 5 gündür buradayız. Pazartesi günü genel grevdeyiz. Bu seferki süreç daha büyük olacak. Söylediklerimizin arkasındayız Poliste çağırırsa konuşuruz.

Sayın Erhan Arıklı bu kötü üslubundan vazgeçsin. Kaile alınmadığı için kendini şirin göstermeye çalışıyor… Pazartesi daha ağır konuşacağız, daha ağır tepki koyacağız…

 

BENGİHAN: KONUŞMA ZAMANI DEĞİL EYLEM ZAMANI

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan “konuşma zamanı değil eylem zamanı” dedi.

Bengihan şöyle devam etti:

“Toplumsal dayanışmanın sözde değil özde olması gereken gündür. Halk ve üretenler olarak sadece sosyal medyalardan yazarak değil toplumsal dayanışma olarak burada olmalıyız.

Bugün eylem ateşi yakan hayvancılar var ve bu eylem ateşini yakanlara toplumsal dayanışmayı göstermek, toplumsal sorumluluktur.

Tek tek bizi yok ediyorlar kaybedecek bir şeyimiz kaldı…

Bengihan ayrıca, “Pazartesi günü bu hükümete toplumsal dayanışmanın örneğini gösterme zamanı” diyerek tüm halkı genel greve davet etti.

TUĞCU: BİZ BURADAYIZ, HÜKÜMET NEREDE?

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Genel Başkanı Ahmet Tuğcu’da Pazartesi günü herkesi genel greve davet etti.

EL-SEN Genel Başkanı Tuğcu şöyle konuştu:

“Biz kapı önündeyiz hükümet nerede? Burada önemli olan pazartesi günü burada olmak…”

 

SERDAROĞLU: SON GÜNE KADAR BİRLİKTEYİZ

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu

Uzun toplantı gerçekleştirdiklerini ve bu toplantıda çok sayıda sendika ile görüşüldüğünü ve alınan kararla her türlü eylem haklarını kullanacaklarını açıkladı.

Serdaroğlu şöyle devam etti:

“Alım gücü giderek düşüyor. Bütün anlayışı hükümet kendine prensip etmesi lazımdır. Hükümet ithal edeyim diyerek bunun önüne geçemez.  Tüm Firmalara gümrükleri iptal etsin ki görelim. Pazartesi günü bu toplum sınav verecek. Sendikalar bunun öncülüğünü yapacak.Son güne kadar birlikteyiz.”

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya’da eyleme destek vereceklerini açıkladı.

Yalınkaya şöyle konuştu:

“Yakın tarihte Başbakanlık makamında 100 milyon TL ile İrsen beye peş kes çekilmeye çalıştı.Hayvancılık sektörü dediler insanları borç batağına soktular. Kasaplarla üreticiyi kırdırdılar. Soğuk hava depoları içinde karar verdiler. Ne olduğu belli olmayan etleri halka yedirmeye çalıştılar. Halka vergi yükü altında inim inim inlettiler. Mesele büyük ranttır büyük peşkeşlerdir…”

GÖKÇEBEL: YOKSULLUK YOLSUZLUK YASASIZLIK BU ÜLKENİN KADERİ OLAMAZ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Tahir Gökçebel’de öğretmenlerin hayvancılara desteğini belirtti.

Gökçebel şöyle konuştu:

“Hayvancı mesele değil bu ülkede varoluş kaggası veren toplumuz yıllardır çabası emeği ile kalan üreticinin meselesidir. Adına hükümet dediğimiz  bu anlayış kendi ülkesinin insanlarına saldırmaya başlamıştır. Bu ülkede varoluş kavgasının en ön safhası olan hayvancının yanında olacağız.Yoksulluk yolsuzluk yasasızlık bu ülkenin kaderi olamaz.

Editör: Yasemin Canbaz