Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yılın ikinci asgari ücretine İşverenler Sendikası tarafından yapılan itirazı değerlendirmek üzere bugün saat 12.00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan işçi tarafı temsilcisi Ahmet Serdaroğlu asgari ücrete yapılan zam yüzde 23.5'ten yüzde 22.98'e indirildiğini açıkladı.

İşçi tarafı asgari ücrete gelen itiraza ilişkin değerlendirme toplantısında çıkan karardan sonra masayı terk ederek oylamaya katılmadı.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu “senaryo belliydi” diyerek eleştirilerde bulundu.

Ahmet Serdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“22.98’e hükümetle birlikte evet diyerek 124 TL düşürdüler. Piyasa ucuzlayacakmış… 400 TL et gelecek diye asgari ücretide düşürdüler… Halk takdir edecek böyle bir tiyatroya dahil olmak istemediğimiz için.

Bakan 22.98’i oylamaya açınca, biz elimizi kaldırmadık. “Ret” kararının neyine imza atacağız.

Daha dün batıyoruz diyenler 22,98’e “evet” dedi. Çok ciddiyetsiz bir toplantıydı. Neyi ispatlıyorlar bilmiyorum.

1 Mayıs’tan geçerli olacak şekilde 22,98’i oyladılar. Bu geriye dönük olarak ödenecek. 120 TL düşürdüler emekçiden. Hükümet burada asgari ücretliyi ne kadar sevdiğini asgari ücreti düşürerek gösterdi” dedi.

Editör: Yasemin Canbaz