Sol Hareket Eğitim Komitesi, dün Karşıyaka-Vasilya Merkez İlkokulu'nda sınıfların tavanlarının çöktüğüne ilişkin basına yansıyan haberler üzerine açıklamada bulunurken, "Soruyoruz: Tam gün eğitime geçerken “yarım gün eğitimle insan yetiştirilmez” diyen Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, öğrencilerimizin tepelerine çökme riski taşıyan binalarla ilgili ne yapmayı planlıyor?" ifadelerini kullandı. 

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Dün, Karşıyaka Merkez İlkokulu'nda sınıfların tavanının çökmesi üzerine yeniden tartışmaya başladığımız güvenli eğitim ortamı konusunda hükümet yine eksik kalmıştır. 

 Teşbihte hata olmaz: Ortaçağ'ın kölelik sisteminde, efendiler kölelerin barınma, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüydü. Yaşanan bu olay, bugün Kıbrıs'ın kuzeyinde öğrencilere ücretsiz, eşit ve güvenli bir eğitim ortamı sağlamayan iktidarın çocuklarımıza “kölelik koşullarını” dahi reva görmediğini ispat etmektedir.  

Soruyoruz: Gezilere harcadığı milyonlarca liralık bütçelerle cihana nam salmış atanmış Cumhurbaşkanı Tatar güçlendirmeye gerek duyulmayan okulda bir can kaybı yaşansaydı, sorumluluk üstlenecek miydi? Soruyoruz: Tam gün eğitime geçerken “yarım gün eğitimle insan yetiştirilmez” diyen Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, öğrencilerimizin tepelerine çökme riski taşıyan binalarla ilgili ne yapmayı planlıyor?  

Aslında biliyoruz: Sorunu görmediklerini ve görmek istemediklerini… Tam gün eğitim derken çocuklara öğle yemeği veremeyen, dışardan öğretmen ithal ederken “öğretmen eksiğimiz yoktur” diyenlerin kimler olduğunu…. Ve tabi görüyoruz: Kıbrıs’ın kuzeyini diploma satan dükkanlar ile okulu görmeden diploma alan müşterilerle dolduran bir eğitim politikasının iflas ettiğini... Çökenin aslında bir okul binasının tavanı değil, muktedirin ahlakı olduğunu…

Editör: Yasemin Canbaz