Birleşik Arap Emirlikleri Yatırım Fonu (TAQA) ilk aşamada Girit üzerinden Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında, daha sonra da İsrail ile deniz altı kablo hattı ile elektrik bağlantısı kurulmasını öngören Great Sea Interconnector (eski Euro Asia Interconnector) proje başta olmak üzere Rum yönetiminin diğer bir dizi projesine yatırım yapmaya talip olduğu bildirildi.

Politis ve diğer gazetelere göre Yunanistan Bağımsız Elektrik İletim Operatörü’nün (ADMİE) hayata geçirmek için “koşturduğu” Great Sea Interconnector projesinde, Güney Kıbrıs-Yunanistan bağlantısı 2030’a kadar hayata geçirilebilecek. 1,57 milyar Euro’luk yatırım için Avrupa’dan 657 milyon Euro ödenek alınan projenin, yüzde 100’ü üzerinde uzlaşma sağlanamayan finansmanına Rum yönetimi de katılmayı düşünüyor.

Güney Kıbrıs’a giden TAQA CEO’su Jasim Husain Thabet başkanlığındaki BAE Yatırım Fonu üyeleri dün sabah Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis ile makamında görüştü. Görüşmeye Ticaret Sanayi ve Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Marios Panayidis şahsen, Bakan Yorgos Papanastasiu ise koronavirüs testi pozitif çıktığı için telekonferans yöntemiyle katıldı.

Hristodulidis’in Basın Ofisi Müdürü Viktoras Papadopulos görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, TAQA’nın hem Great Sea Interconnector projesine hem de Güney Kıbrıs’ta açılmakta olan diğer bir dizi yatırım perspektifine yatırım yapmaya talip olduğunu söyledi.

Viktoras Papadopulos TAQA’nın Rum Ticaret Bakanlığı’nın işbirliğinde, yatırım yapmak üzere altyapı ve inkişafla ilgili olgunlaşmış ya da olgunlaşmaya yakın bir dizi proje listesini inceleyeceğini de sözlerine ekledi.

“Papanastasiu Keravnos’u ikna etmeye çalışacak"

Öte yandan Alithia Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu’nun, önümüzdeki hafta Maliye Bakanı Makis Keravnos’la bir araya gelerek, geçen hafta ekonomik sürdürülebilirlik araştırması sonuçlarını aldığı Great Sea Interconnector’e yatırım ortaklığına ikna etmeye çalışacağını bildirdi.

Habere göre Papanastasiu-Keravnos görüşmesinde Güney Kıbrıs’ın bu projeye katılıp katılmayacağına, katılacaksa katılım ortaklığının oranına karar verileceğini yazdı. 

Editör: Ahmet Karagözlü