Tarım Bakanlığı, 5 ilçede tağşiş analizlerini denetledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 4-25 Ocak 2024 tarihleri arasında 5 ilçede tağşiş analizi için yapılan denetimlerde, 66 zeytinyağı numunesi alındı.

ECN 42’ye göre yapılan analizlerin sonucunda, 47 zeytinyağı numunesinin uygun (tağşişli değil), 19 zeytinyağı numunesinin ise uygun değil (Tağşişli) olarak tespit edildiği bildirildi.

Tağşişli çıkan 3 zeytinyağının üretici/satıcı firması olan 2 firmanın, yasanın 19. madde, 7. fıkrasına istinaden itiraz hakkını kullandığı ve şahit numuneden tekrar analiz yapılmasını talep ettiği kaydedildi.

Bunun üzerine 5 Mart 2024 tarihinde gönderilen Sinde Trading’e ait Naturel Zeytinyağı etiketli 2 şahit numunenin muayene ve analiz raporu sonucuna göre, söz konusu yağlar uygun değil (Tağşişli) olarak tespit edildi.

Sinde Trading Naturel zeytinyağlarının satış/dağıtımı Bafra Gıda Tic. Şti. Ltd. tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, “38/2023 sayılı ‘’Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’’ nın 8. madde, 4. fıkrasına aykırı davrandığı için, firma hakkında söz konusu Yasanın 28. madde, 4. fıkra, A bendine istinaden idari ceza uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.