İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay, Gazimağusa’da Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'yle yapılan protokol çerçevesinde surların bakımının ve küçük koruma çalışmalarının başladığını açıkladı.

İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Ali Tuncay’ın açıklaması şu şekilde:

“Kültürel Miras Teknik Komitesi çerçevesinde gerek Mağusa gerekse adanın birçok yerinde koruma çalışmaları gerçekleştirdik, çalışmalar tamamlandıktan sonraki en önemli gündemimiz bu eserlerin sürdürülebilir bakımının nasıl yapılacağı idi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay'ın arkeolog Hüseyin Hüseyin Küçüksu yönetiminde oluşturmuş olduğu uzman ekip Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'yle yapılan protokol çerçevesinde bu tarihi kentimizdeki surların sürdürülebilir bakımını ve küçük koruma çalışmalarını yapmaya başlamıştır.

Ayrıca Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'ndeki personel eksikliği sebebiyle açılamayan Çifte Mazgal gibi diğer Kültürel Miras Teknik Komitesi projelerinin belediyece personel sağlanarak ziyaretlere açılması da çok önemli bir adım oldu.

Biz de Kültürel Miras Teknik Komitesi olarak başlatılan bu süreci uzman eğitimi ve alet/malzeme katkısıyla desteklemeye devam edeceğiz. Bu yöntemin ülkemizdeki diğer belediyeler tarafından da örnek alınıp uygulanması dileğiyle.”

Editör: Yasemin Canbaz