Lefkoşa’da düzenlenen operasyonda uyuşturucu maddeyle yakalanan Y.E.A. ile H.A. yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Narkotik Şube’de görevli polis memuru Serkan Sakallı, mahkemede olayla ilgili olguları aktardı.

Polis, 1 Nisan 2024 tarihinde, zanlıların Lefkoşa’nın Hamitköy bölgesindeki evlerinde uyuşturucu satışı yaptıklarına dair ihbar aldıklarını söyledi.

Polis, söz konusu adrese gittiklerini, zanlıların evde tespit edildiğini belirtti.

Zanlıların üzerinde yapılan aramada H.A.’nın bel çantasında 1 gram hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini belirtti.

Polis, zanlı Y.E.A.’nın üzerinde ise satışa hazır 14 ayrı pakete sarılı 12 gram hintkeneviri ile 1 adet hassas terazi ele geçirildiğini açıkladı.

Polis, zanlının itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini, uyuşturucu maddeyi 30 Mart 2024 tarihinde aranan bir şahıstan 15 gram olarak 10 bin TL’ye aldığını söylediğini kaydetti.

Polis, zanlıların 3 kez mahkemeye çıkarılarak haklarında toplam 14 gün tutukluluk emri alındığını belirtti.

Polis memuru, bu süre zarfında 3 kişiden ifade temin edildiğini kaydetti.

Polis, soruşturmanın tamamlandığını, zanlı Y.E.A. aleyhine 15 gram hintkeneviri alma ve tasarruf, bir gram verme; H.A. aleyhine ise 1 gram hintkeneviri alma ve tasarruf suçlarından dava getirildiğini söyledi.

Polis, her iki zanlının da aleyhlerine getirilen davaları kabul etmediğini belirtti.

Polis, zanlı Y.E.A.’nın sabıkasının olmadığını, H.A.’nın da sabıkasının olmadığını ancak 8 ay önce 19 gram kokain alma, 3 gram kokain verme ve 101 gram hintkeneviri alma ve tasarruf suçlarından tutuklandığını ve yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldığını söyledi.

Polis, her iki zanlının da uyuşturucu verme suçunu işlemesinden dolayı denetimli serbestlikten de yararlanamayacağını, Y.E.A.’nın çalışma izni süresinin 1 Nisan 2024 tarihinde bittiğini, H.A.’nın ise teminat şartı gereği yurt dışına çıkış yasağı şartı kapsamında ülkede bulunduğunu ifade etti.

Polis, zanlıların davalarında hazır olması için 2 ayı aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmelerini talep etti. 

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların 2 ayı aşmayacak süreyle cezaevine gönderilmelerine emir verdi. (KAMALI HABER)