43 gündür Gazze'yi bombalayan İsrail gece boyunca Gazze vadisinin güneyindeki yerleşimleri hedef aldı. İsrail askerleri Şifa Hastanesini boşaltmaya başladı. İsrail ordusu hastanede kalanlara tahliye için bir saat süre verdi. Hastaların çoğunun ve sığınmaların hastane dışına sürüldüğü ifade edildi.

İsrail gece saatlerinde Gazze Şeridi'nin güneyini bombaladı. İsrail savaş uçakları Gazze'nin güneyindeki Zehra bölgesinde bulunan Vefa Hastanesi'ni vurdu.

Filistin haber ajansının aktardığına göre hastanede 80 yaşlı tedavi görüyordu. Vefa, Gazze'de yaşlılar için rehabilitasyon merkezi olarak hizmet veren tek merkezdi. 

Yine Gazze'nin güneyinde yer alan Han Yunus kentinde ise bir bina vuruldu. Aralarında çocukların da bulunduğu en az 26 kişi hayatını kaybetti. İsrail ordusu Gazze dışında işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentini de hedef aldı. Drone saldırısında en az 5 kişi hayatını kaybetti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı kaynakları, İsrail ordusunun, hastane idaresinden, hastaların, yaralıların, yerinden edilmiş kişilerin ve sağlık personelinin bulunduğu Şifa Hastanesinin boşaltılmasını istediğini kaydetti.

Çatışmalardan kaçıp hastaneye sığınanların ve hastaların çoğunun hastane dışına sürüldüğü ifade edildi. 

Gazze Sağlık Bakanlığı, hastanede yaklaşık 450 kadar hastanın kaldığını ifade etti. 

İsrail ordusu hastanenin boşaltılması için bir saatlik süre tanıdığını açıkladı.