Gazimağusa’nın Çanakkale bölgesinde bulunan ağıllar bölgesi, çevre felaketiyle boğuşuyor. 55 çiftliğin yanında yaratılan çevre kirliliği, inanılmaz boyutta…

   Hayvanların ve çevrede çalışan insanların, üretilen süt ve et ürünleri ile tüm halkın sağlığını düşünmeyen bazı makamlar, bu alandaki kirliliği görmezden geliyor.

   Açık arazilere her gün 100’ün üzerinde vidanjör, arıtılmamış kanalizasyon sularını döküyor.

Felaket Korkunç Boyutta (4)

   Gazimağusa Belediyesi, askeri vidanjörler, İskele bölgesinin büyük apartman komplekslerinin pis suları tarlaları, yeraltı sularını ve ağıllar bölgesini tehdit ediyor.

   Bölgede çöplük içerisinde sayısız başıboş köpek ve bölgeye atılan ölü çiftlik hayvanları, açık arazilere dökülen vidanjör atıkları yüzünden özellikle yaz aylarında artan sinekler, hastalıkların yayılmasına da olanak sağlıyor.

   Bölgeyi kullanan ağır vasıta araçları nedeniyle çok kötü duruma gelen yollar, bölgede hayvancık yapanları da isyan ettiriyor.

Felaket Korkunç Boyutta (7)

   Bölge halkı, Gazimağusa bölgesinde arıtma tesisi olmasına rağmen çeşitli sorunlardan dolayı bu tesisin işletilmediğini ve tüm kirli suların “arıtılmadan” arazilere atıldığını söyledi.

   Vatandaşlar, diğer ağıllar bölgesinde olduğu gibi bu alanda ölen hayvanların yol kenarlarına atılmasının hastalıkların yayılmasını sağladığını; hayvancıların ölü hayvanını teslim edebileceği veya gömülmesi için belirli bir bölgenin yaratılmamasının ülkedeki tüm ağıl bölgelerinin ortak sorunu olduğunu belirtiyor.

Felaket Korkunç Boyutta (10)

   Bölgedeki köpek barınağının dolu olduğuna da dikkat çeken bölge halkı, bu durumun çöplüğe çevrilen alanda çok sayıda köpeğin başıboş dolaşmasına neden olduğunu vurguluyor.

   Bölge halkı, başıboş köpeklerin toplanıp tedavi ve bakımlarının yapılabilmesi için belediyenin hem uygun bir yer, hem de yeterli bütçe ayırması gerektiğini ifade ediyor.

Felaket Korkunç Boyutta (11)Felaket Korkunç Boyutta (12)Felaket Korkunç Boyutta (8)Felaket Korkunç Boyutta (9)Felaket Korkunç Boyutta (6)Felaket Korkunç Boyutta (5)Felaket Korkunç Boyutta (3)Felaket Korkunç Boyutta (2)Felaket Korkunç Boyutta (1)