Avrupa Parlamentosu seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre aşırı sağ partilerde yükseliş, liberal ve yeşil partilerde önemli düşüş görülürken, merkez sağ ve sosyalistlerin siyasi hegemonyası devam ediyor. 

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Brüksel'deki Genel Kurul salonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, mümkün olduğunca çok Avrupalının oy kullanma hakkını kullanmasını umduğunu söyledi. 

Son bilgilere göre, Avrupa Halk Partisi (EPP) 181 sandalye, Sosyal Demokratlar (S&D) 135 sandalye, Liberal Renew grubu 82 sandalye, Avrupa Muhafazakârları ve Reformistler (ECR) 71 sandalye, aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu 62 sandalye, Yeşiller 53 sandalye ve Sol Grup 34 sandalye elde etti. 

Önceki dönemde AP'deki siyasi gruplarda yer almayan partiler (Macar Fidesz de dâhil olma üzere) 51 sandalye (önceki 62'den) elde etmişlerdi. Bu seçimlerde de ilk kez Avrupa Parlamentosu'na giren diğer partiler ve bağımsız adaylar 51 sandalye kazandı.

Bu tahmin, 11 üye ülkedeki ulusal makamların tahminleri ve 16 ülkedeki çıkış anketleri temelinde yapıldı.

2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ise dağılım şöyle olmuştu: EPP 187, Sosyal Demokratlar 147, Renew 98, Yeşiller 74, ECR 62, ID 76, Sol Grup 41 ve kayıtlı olmayan partiler 57 sandalye.

Editör: Erol Kanlıada