Ülkemizde dün, “KGS-2” adı altında yapılan Kolejlere Giriş Sınavının ikinci ve “Final” aşaması, KKTC genelinde toplam 1612 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.  

  Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’da şubeleri bulunan ve bu yıl 20. kuruluş yılını kutlayan Artı Eğitim Merkezi, açıklanan KGS notlarına göre, tüm sınav merkezlerinde ilk 10’a giren öğrencileri yanında, özel okulların giriş sınavlarında burs hakkı elde eden öğrencilerini de YDÜ Kütüphanesi’nde yapılan bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Öğrencilere, başarılarını belgeleyen sertifikaların da dağıtıldığı toplantıya, ailelerin ilgisi ise oldukça büyük oldu.

   Ada geneli %78’lik bir oranla geçen yılki başarısını tekrarlayan Artı öğrencileri, KKTC birinciliklerine de iki öğrencisiyle imza attı. Lefkoşa Bölgesi’nden sınava katılan UZAY ŞAKİR ve YİĞİT ALP AKSOY, KGS Final notu olarak 97.5 puanla, hem Lefkoşa TMK’da hem de KKTC genelinde birinci oldular.

   Ada genelinde 241 öğrenci ile her yıl olduğu gibi bu yıl da muhteşem bir başarıya imza atan “ARTI EĞİTİM MERKEZİ”nin kolejlere girmeye hak kazanan öğrencilerine ilişkin sayıları ise sınav merkezlerine göre şöyle oldu:

Lefkoşa TMK: 107 öğrenci

Gazimağusa TMK: 50 öğrenci

Girne 19 Mayıs TMK: 43 öğrenci

Güzelyurt TMK: 17 Öğrenci

İskele Evkaf TMK: 15 Öğrenci

Lefke Gazi Lisesi Kolej Sınıfı: 1 Öğrenci

Hala Sultan İlahiyat Koleji: 8 Öğrenci

 

Basın toplantısı düzenlendi

 

 Artı Eğitim Merkezi’nin basın toplantısında yapılan konuşmada şu bilgiler verildi:

  “Sevgili velilerimiz, değerli öğrencilerimiz ve saygıdeğer konuklarımız… Yıl 2004, aylardan Ağustos ayı... Oturduk düşündük... Öyle bir yer olsun ki dedik, adada eşi benzeri olmasın, hizmetin en iyisi olsun, yapılmayanı yapalım dedik. Dedik, çünkü çocuklarımız buna değerdi. Dedik, çünkü kalite böyle bir şey olmalıydı. Kısacası, her şey bir hayalle başladı.

   Tıpkı bir çocuk doğmuş gibiydi. Onu şekillendirmek, geliştirmek, çağın gerisinde kalmadan onu en iyi şekilde yetiştirmek, çok büyük bir misyondu artık bizim için. Günlerce düşündük. Önce ismine karar vermemiz lazımdı. Kağıtlara yazılmış bir sürü isim, adayından bir tanesi gözümüzde parladı: ARTI….

İsim tamamdı... Tamamdı, çünkü barındırdığı anlam, çok genişti. Oturup her işe karar vereceğimizde, ilk yaptığımız, o işin artılarını yazmak olur. Neden artıları yazarız? Çünkü o iş için artınız ne kadar çoksa, karar verme noktasında, o kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösterir. İşte bu bağlamda, hayatımıza bir ARTI doğdu.

  Çocuk doğmuştu... O kadar kısa zamanda emeklerimizin karşılığını harika dönütlerle aldık ki, o kadar kısa zamanda minik yüreklerin hayatlarındaki artıları arttırdık ki… Yaz ve kış programlarıyla, her dönem ilklerin ismi olduk. Taklit edildik; ama aslımız daha çok yaşadı ve takdir gördü her dönem. Zirvede geçen 20 koca yıl… Minnettarız... Aramızda olmayan, 20 sene boyunca dönem dönem hayatlarına artılar katmış olduğumuz tüm mink yüreklerimize minnettarız.

  Bugün burada, sizlerle çok önemli bir olaya imza atmak için toplanmış bulunuyoruz. Geçen yılın ağustos ayından bu yana, yaklaşık 10 aydır emek verdiğimiz, hatta bazılarımız için daha da uzun süreye yayılmış olan bir gayretin mahsulünü devşirerek mutlu bir geleceğe ilk adımı atıyoruz.

  Dershanemizin bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlarken, her yıl için yaşamış olduğumuz bu haklı gururu, değerli basın mensubu arkadaşlarımızın ve sizlerin huzurunda bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak amacındayız.

   Sevgili öğrenciler, sizlerle birlikte çıktığımız bu güzel ama zorlu yolda, ne kadar hızlı büyüdüğünüzü günden güne gözlemlemek, bizler için ayrı bir mutluluk olmuştur. Dershanedeki ilk günlerinizde, hepimiz heyecanlıydık, belki biraz da endişeliydik. Bugün görüyoruz ki özgüveninizi ve potansiyelinizi en iyi şekilde geliştirip sergilediniz ve zor olanı başardınız. Sizlerin gelecekteki başarısının temelini atmaya yardımcı olmaktan Artı ailesi olarak büyük bir mutluluk duyuyoruz. Biliyoruz ki bu başarı pastasının en büyük dilimlerinden biri de ailelerimize ait… Şimdi konuşmamın birkaç cümlesini de onlara ayırmak istiyorum.

    Saygıdeğer ailelerimiz, sizler, özverili bir şekilde, çocuğunuza kaliteli zaman ayırıp onların duygu ve düşüncelerini her daim önemseyen ebeveynler oldunuz. Bu bağlamda, sizler de güzel bir övgüyü hak ediyorsunuz. Sizlerin desteği ile oluşan bu muhteşem tablo için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

   Sevgili meslektaşlarım, sanırım en büyük övgülerden birisini de sizler hak ediyorsunuz. Sizlerin emeği ve fedakarlığı, sanırım bu süreçte en fazla övmemiz gereken konulardan biri… Özellikle son dönemde tekrar amaçlı yürüttüğümüz Express programındaki performansınız, dershanemizin bugünkü başarı tablosunda her şeyin önünde tutulmalıdır. Sizlerin ve gösterdiğiniz emeğin karşısında saygıyla eğilip hepinize gönülden teşekkür ediyoruz.

    Sevgili öğrenciler, şimdi bakıyorum da sizler, gelecekteki bilim insanları, sanatçılar, liderler, girişimciler ve belki de aynı mesleği paylaşacağımız öğretmenler olacaksınız. Sizlerin başarısı, ülkemizin geleceği için bir ışık olacaktır. Şunu sakın unutmayın; ünlü düşünür Konfüçyüs’ün de dediği gibi “En büyük başarı, hiçbir zaman düşmemek değildir; her düştüğünüzde tekrar ayağa kalkmaktır.” Bizler, ilk gün olduğu gibi bugün ve yarın da sizlerin yanında olacağız ve size olan inancımız, her zaman bugünkü gibi tam olacaktır. Bir araya gelmek ve bir başlangıca imza atmak, ilerlemek demektir. Bir arada çalışmak ise başarının ta kendisidir…

   Az önce saydığım değerler, sizleri başarıya götüren bir anahtar görevindedir. Çalışmadan, yani emek vermeden yemek olmayacağı gibi, çalışmadan da başarı gelmeyecektir. Bu yüzden her yıl olduğu gibi, çalışma azmimizi zirveye taşımayı hep birlikte başardık.

   UNUTMAYIN… Başarı, hiç kimseye gökten bir armağan olarak gelmez. Onu, ancak dişiyle, tırnağıyla kazıya kazıya hak edenler elde edebilir. Başarılı olmanın formülü, aslında son derece basit; çalışmak, kararlı olmak ve sabırlı olmak… Kısacası ARTILI olmaktır…

   Şimdi de sizlere, dün yapılan KGS-2 ile ilgili kısaca bilgi verip elde ettiğimiz başarılarımızı ve bölge kolejlerindeki durumumuzu özetlemek istiyorum:

  Dünkü sınava ada genelinden toplam 1612 öğrenci katılmıştır.".

Editör: Erol Kanlıada