Ahmet KARAGÖZLÜ

   Ülkemizde trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artarken yollarda seyahat etmek de çileye dönüşüyor.

   KKTC’de trafik sıkışıklığının en yoğun yaşandığı Lefkoşa’da araç kullanmak kabusa dönüşüyor. Lefkoşa’da diğer ilçelerden daha fazla iş yeri ve iş olanağı olması artık başkent trafiğini felç ediyor.

   Başkentteki mevcut yollar, araç sayısını karşılayacak durumda olmadığından trafik yükünü azaltabilmek için yeni alternatif yollara ihtiyaç duyuluyor.

Trafik12 (3)   Özellikle işe gidiş ve çıkış saatlerinde trafikte oluşan metrelerce araç kuyruğu sürücülere de zor anlar yaşatıyor. Trafik sıkışıklığı yüzünden bazı sabırsız sürücüler de kazaya davet çıkarıyor.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Avcı, Lefkoşa’ya diğer ilçelerden gelen araçlar için alternatif yolların olmadığını belirterek bu durum yüzünden trafik sıkışıklığının “işkenceye” dönüştüğünü söyledi.

Trafik12 (2)Avcı: Bu ülke ‘kavşak’ özürlüdür…

   Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, Lefkoşa’da yıllardır trafik sıkışıklığının önüne geçilemediğini söyledi.

   Özellikle Gönyeli Çemberi ile Hamitköy arasında bulunan kavşaklarda, işe gidiş-çıkış saatlerinde yoğun bir trafik sıkışıklığının yaşandığına dikkat çeken Avcı, “Bu ülke kavşak özürlüdür” dedi.

Trafik12 (1)   Avcı, Gönyeli Çemberi’nin inşa edildiği dönemde orada “üstgeçit projesinin” olduğunu, ancak bu projenin hayata geçirilmediğini ifade etti.

   Ayrıca Avcı, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu’nun Haspolat’tan Alayköy’e kadar olması gerekirken bunun da diğer projeler gibi “istimlak yasalarındaki sorunlar” sebebiyle yapılamadığını belirtti.

“Lefkoşa için alternatif yollara ihtiyaç var”

   Lefkoşa’ya sadece altı-yedi farklı yerden giriş-çıkış olduğuna dikkat çeken Avcı, alternatif yeni yollara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

   Avcı, Lefkoşa’ya diğer ilçelerden gelen araçlar için alternatif yolların bulunmamasından dolayı trafiğin “işkenceye” dönüştüğünü belirtti.

Trafik12 (5)   Trafik sıkışıklığına karşı mesai saatlerine yeni bir düzenleme getirilebileceğini ifade eden Avcı, okullar ile devlet dairelerinin yarım saat arayla açılmasının trafiğe rahatlama saplayabileceğini dile getirdi.

“Herkese araç sahibi olma imkânı tanınıyor”

   Avcı, araç sayısının artışına göre yolların düzenlenmesinin pek kolay olmadığını belirterek mevcut durumda yolların genişletilmesinin de çok zor olduğunu ifade etti.

   Ülkede toplu taşımacılığın olmadığını ve herkese araç sahibi olma imkânı tanındığına dikkat çeken Avcı, bu yüzden özel araç ihtiyacının doğal hale getirildiğini dile getirdi.

Trafik12 (7)   Özellikle ikinci el araba piyasasına bakıldığında, herkesin banka kredisiyle makul fiyata eski bir araba alabileceğini belirten Avcı, bugüne kadarki tüm hükümetlerin araç satışını desteklemek için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

“Kavşaklar doğru düzgün değil”

   Toplu taşımacılığın artırılması ve araç sahibi olunmasının zorlaştırılması gerektiğini vurgulayan Avcı, “Aileler çocuklarına son model güçlü arabalar alıyor ve 18 yaşındaki çocuklar da bu arabalarla yollara çıkıyor. Gerçek şu ki; araba ihtiyacı başka, ‘lüks araba’ ihtiyacı başka bir şey” diye konuştu.

Trafik12 (8)   Lefkoşa’dan Mağusa’ya gitmek isteyen bir sürücünün trafikte beklediği sürenin neredeyse Mağusa’ya gidecek kadar uzun olduğunu belirten Avcı, kavşakların doğru düzgün olmadığını söyledi

   Avcı, trafik ışıklarının yeniden ayarlanması gerektiğini belirterek bazı ışıkların bekleme süresinin çok fazla, geçiş süresinin ise çok az olduğunu dile getirdi.

Trafik12 (4)Trafik12 (6)