Basel Holding 2024 Kuzey Kıbrıs Ralli Şampiyonası’nın dördüncü ayağı olan 15. İskele Rallisi, İskele Belediyesi’nin de katkılarıyla 2 günlük programla yapıldı.

Caesar Resort, Basel Energy, Polaris, GenPower, GoPro, Limon, Near East Bank, Çağkan Yapı İskele Sistemleri, Sportface, İkas Süpermarket, Aveon Sigorta, Rinata Parts & Oil, Chagla Car Care, Eurol ve Seyhun Bıkmaz Şoför Okulu’nun da katkılarıyla organize edilen yarış, 52.Geleneksel İskele Festival kapsamında yapıldı.

ENVER HASKASAP-HALİL MULLA İKİLİSİ ZİRVEDE

Cumartesi akşam üzeri başlayan rallide ekipler 2 kez art arda Ardahan Etabı’nı, biri gündüz, biri gece etabı olarak geçip ilk günü tamamladılar. İkinci gün Topcuköy, Altınova, Sınırüstü ve İskele isimleriyle hazırlanan 4 etabı ikişer kez geçtiler. Toplamda 22 ekibin start aldığı zorlu rallide 17 ekip finişe ulaşabildi. NEU Drift Racing Team adına, Volkswagen Polo GTI R5 ile yarışan Enver Haskasap-Halil Mulla ikilisi, 45:12,9’luk dereceleri ile rallide zafere ulaşmayı başaran ekip oldu. Goodyear Racing Team ekibi, Skoda Fabia R5 ile yarışan Cevdet Alptürk-Mehmet Çağla ikilisi 46:15,3’lük dereceleri ile ikinci olurken, yine Goodyear Racing Team ekibi Oktay Çocuk-Hüseyin Çocuk ikilisi üçüncü olmayı başardı. Bu üç ekip genel klasmanın yanı sıra Sınıf 2’de de ilk üç podyumunu oluşturdular.

Sınıflarda birincilik mücadelesi Genel klasmanın yanı sıra sınıflarda da birincilik mücadelesi yaşandı. Genel klasman dördüncüsü olan Bilgimer Rally Team ekibi, Sadık Bilgimer-Buse Bilgimer ikilisi Sınıf 1’de birinci olurken, sınıf 1 ikincisi Selen Bilgimer-Sabahattin Dağlı ikilisi ve üçüncüsü Mustafa Kemal Baran-Halil Çamay ikilisi oldu. Genel klasman beşincisi olmayı başaran Goodyear Racing Team ekibi Buğur Kambillili-Hasan Önderol ikilisi Sınıf N birincisi olmayı başarırken, ikinci İbrahim Yolcu Argün-Hande Kufi ikilisi oldu. Ahmet Demirel Ralli Kupası’nda birinci Sadık Bilgimer-Buse Bilgimer ikilisi olurken Buğur Kambillili-Hasan Önderol ikilisi ikinci, İbrahim Yolcu Argün-Hande Küfi ikilisi üçüncü oldu. Türkiye’den yarışa katılan ve co-pilotluğunu Ahmet Gürün’ün yaptığı Mert Yudulmaz Sınıf 4’te birinci olmayı başarırken, Sınıf 4 ikincisi Özhan Karaduman-Ahmet Buzlukçuoğlu ikilisi ve üçüncü Umut Sular-Mehmet Kaplan ikilisi oldu. Sınıf R’de ise Erdaş Uçaner-Halil Gürkanlar birinci, Tolga Güllü-Zeliha Güllü ikilisi ikinci oldu. Bu yarışta başlayan Masterler kupası birincisi Oktay Çocuk-Hüseyin Çocuk ikilisi birinci olmayı başaran sporcular oldu. Kadın Co-pilotlar birincisi Buse Bilgimer, ikincisi Hande Kufi ve üçüncüsü Zeliha Güllü oldu. Gençler birincisi Mert Yudulmaz, ikincisi Mustafa Karam oldu. Yarışın favori isimlerinden Çağkan Bozalanlar-Hasan Evrensel ikilisi rallinin dördüncü etabında kaza yaparak yarış dışı kaldı.

Zorlu rallide Hüseyin Yarkıner-Ümit Koçak, Osman Ceylan-Batuğan Doğan, Ahmet Özerdem-Kani Avkıran ve Sami Doğan-Ali Burhan ekipleri de çeşitli sebeplerle finiş göremedi. Ödülleri Hasan Sadıkoğlu ve meclis üyeleri verdi Servis alanının son yıllarda olduğu gibi Makenzi Beach park yerinde kurulduğu rallinin start seremonisi gibi ödül töreni de 52.Geleneksel İskele Festival alanında yapıldı. Dereceye girenlere kupalarını İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Meclis Üyeleri takdim etti.