Eski İçişleri Bakanı, Milletvekili Ayşegül Baybars, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) geçen haftalarda “partizanca” istihdam edilen 141 kişinin ardından 16 kişi daha şaibeli bir şekilde işe alınması ile ilgili olarak kişisel sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu.

Baybars, KIB-TEK'de bugün ortaya çıkan durumu, sadece usulsüzlük, adam kayırmacılık ya da partizanlık gibi alışılagelmiş kelimelerle açıklanamayacağını söyleyerek, “KIB-TEK'te konu istihdamdan öte, siyasal bir yozlaşma konusudur” şeklinde konuştu

Baybars’ın açıklamasının tamamı şu şekilde;

KIB-TEK'de bugün ortaya çıkan durumu, sadece usulsüzlük, adam kayırmacılık ya da partizanlık gibi alışılagelmiş kelimelerle açıklayamazsınız.

KIB-TEK'te konu istihdamdan öte, siyasal bir yozlaşma konusudur.

KIB-TEK'deki istihdam, iktidarın sadece devlet kurumlarını değil, o kurumları korumakla görevli kişileri de menfaat sağlayarak yozlaştırması ve sivil toplumu da siyaset kurumu gibi itibarsızlaştırmasıdır.

Hatta siyasal yozlaşmanın, sivil topluma sıçramasıdır.

Kurumumuzu bilerek ve isteyerek batırıyorlar diyerek, toplumu gece yarıları santral önüne dikenlerin, yönetenlerin kurumu çiftliğe dönüştürmelerine göz yumması bir yana buna katkı sağlamaları toplumun gözlerini kapatarak izleyeceği bir durum değildir.

Sendikanın çalışanların haklarını koruması, kurumun liyakat ile doğru yönetilmesinin sağlanması için tepki koyması gerekirken, bana komplo kurdular diyerek usulsüzlüğün gözardı edilmesi bu toplumu ikna etmez. Sendikal ortamda layıkı ile mücadele edenleri de zan altında bırakır.

Bu iktidar döneminde yaşanan siyasal yozlaşma tarihin hiç bir döneminde yaşanmamıştır. Kurumların yok edilmesi, kamu kaynaklarının heba edilmesi için alınan kararlar, denetimsizlik ve başıbozuk bir düzen yaratmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi, siyasal yozlaşmayı, menfaat yolu ile toplumsal bir yozlaşmaya çevirerek bu işten sıyrılabileceklerini düşünüyorlar. 

Harcadıkları bu ülkenin geleceği, hiçe saydıkları bu ülkenin yarınları…

Yanıldıklarını bu toplum onlara  er ya da geç gösterecektir.