Otomotiv sektörüne bundan 102 yıl önce giren, birbirinden değerli modelleri kullanıcılarla buluştan BMW, 102. yıl heyecanının yanı sıra ayrı bir heyecanı daha yaşıyor. BMW’nin önemli serilerinden olan 02 serisi bundan tam 52 yıl önce üretilmeye başlandı. Elektrikli camlar, otomatik kilit sistemi, merkezi sistem koltuk ayarları, klima, kaliteli deri döşemeler, cruise kontrol… Bu saydıklarımız BMW 2002’de ‘olmayan’ özellikler. Ama ince ve çelimsiz tekerlekleri, ağır direksiyonu ve dar kokpiti gerçekten dikkat çekici. Peki 2002’yi efsane konumuna getiren özelliği ne? Bu sorunun cevabı çok basit: teknik özellikleri.

Bmw Antikacı Bagimsiz (7)

Müthiş bir sürüşe sahip olan 2002, doğuştan bir yol otomobili. Kullanıcısıyla kusursuz bir uyum sergileyen, patlak gözleri andıran farlara ve simgeleşmiş motor homurtusuna sahip olan bu küçük efsane, BMW’nin gelmiş geçmiş en ünlü modellerinden biri. Eşsiz vites geçişleri, yolu kavrayışı, sürücüsüyle bütünleşerek neredeyse onun bir uzvu konumuna gelmesi, 2002’yi eşsiz bir sürüş deneyimi arzulayan otomobil tutkunlarının tercihi durumuna getiriyor.

Bmw Antikacı Bagimsiz (6)

1966 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcılara sunulan BMW 02 serisi, 1600-2 numarası ile bilinen ve 1,6 litrelik M10 motoruna sahip 2 kapılı olan ilk model piyasa çıktığı günden itibaren oldukça beğenilen ve markanın tarihinde yer edinen önemli ürünlerden. Lakin hikâye aslında bundan sonra başlıyor. BMW’nin efsane kasalarından biri olarak bilinen modeli BMW 02 serisine 2,0 litrelik modifiye edilmiş motoru entegre etme fikri markanın iki üst seviye yöneticisi ile beraber ortaya çıkıyor. Kişisel kullanımları için 1,6 litrelik motor yerine 2,0 motoru kullanan yöneticiler bu entegrasyondan o kadar etkileniyor ki bu motorun bu gövde ile entegre edilmiş halinin seri üretime geçmesi gerektiği kanısına varıyor.

130 beygirlik güç değeri elden edilen bu entegrasyon sonucu yeni 02’nin maksimum sürati 185 km/s gibi ciddi bir değere ulaşıyor. BMW 02 serinde 20-02 Turbo’ya kesinlikle ayrı bir parantez açmak gerekiyor. 1973 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkan 20-02 Turbo’nun BMW tarihinde ayrı bir yerinin olmasının elbette bir nedeni var. 20-02 Turbo modeli BMW tarihindeki turbo beslemeli ilk model olarak öne çıkıyor. BMW 20-02 Turbo, General Motorun 60’ların başında ilk olarak ürettiği turbo beslemeli modelin ardından üretilen en önemli otomobillerden biri olarak biliniyor. 170 beygir güce sahip olan BMW 20-02 Turbo 240 Nm gibi zamanının önemli performans otomobili olarak göze çarpıyor. Ralli ve binek otomobil şampiyonlarında da başarıları bulunan seri dünyanın en zor pistlerinden biri olan Nürburgring‘de 1970 yılında 24 saatlik bir yarışı başarı ile tamamladı. Serinin ayrıca 1972 yılında olimpiyat oyunlarına özel sadece 2 adet üretilen 16-02 Elektro modeli de bulunuyor.

Bmw Antikacı Bagimsiz (5)

Bu model elektrikli bir konsept otomobil olma özelliğini taşıyor. Elektro’nun, elektrikli motoru ile menzili 30 km olarak açıklanmıştı. Günümüzde hala sadece 02 serilerinin katıldığı özel yarışlar düzenleniyor. Serinin tutkunları hala bu otomobilden vazgeçmiş değil. Bu tarz bir genetiğe sahip araçlara hak ettikleri değerleri vermek ve unutulmamalarını sağlamak adına yapılan her organizasyon otomotiv tutkunlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. 1977 yılında üretimine son verilirken 02 serisinin yerini günümüzde BMW 2 serisi olarak görmek mümkün.

Bmw Antikacı Bagimsiz (2)

Koleksiyon değeri taşıyan 2002’ler, otomobil uzmanları tarafından tüm zamanların en güzel otomobillerinden biri olarak görülüyor. Küçük efsanenin, dünyaca ünlü erkek dergisi Playboy’un hazırladığı ‘Tüm zamanların en güzel 25 otomobili’ listesinde de yer alması da kesinlikle şaşırtıcı değil.

Bmw Antikacı Bagimsiz (1)