Yürüyüşün sağlığımız üzerindeki faydalarını hepimiz biliyoruz. Zaman zaman yapılan çalışmalar sadece fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da yürüyüşün birçok faydasının bulunduğunu gösteriyor. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma bu ilginç yöntemle yürümenin beyninizin kaynaklarını harekete geçirmek için güçlü bir tetikleyici olduğunu düşünüyor.

Dr. Michael Mosley hafızanızı ve problem çözme becerilerinizi artırabilecek şaşırtıcı bir teknik ortaya çıkardı.

Çin'de ortaya çıktığı düşünülen bu eski uygulama, yürümeyi içeriyor ancak düşündüğünüz yönde değil.

Dr. Mosley, yalnızca 100 adım geriye gitmenin, 1000 adım ileri gitmek kadar etkili olabileceğini açıkladı.

"Bunu ilk duyduğumda, bu kadar basit ve açıkçası tuhaf bir şeyin bu kadar büyük bir etkiye sahip olabilmesi ilgimi çekmişti."

"Koşu bandında da yapılabilir ancak riskli olabileceği için dikkatli olarak düz bir yolda güvenli bir şekilde yapmanızı öneririm."

Geriye doğru yürümek dengenize ve sırt ağrınıza fayda sağlarken, daha da şaşırtıcı olanı aynı zamanda kısa süreli hafızayı da güçlendirdiğine dair görüşler bulunmasıdır.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI NE DİYOR?

Roehampton Üniversitesi'nden araştırmacılar da bu sonuçları destekliyor.

Üniversitedeki araştırmacılar 100 gönüllüden bir video izlemelerini ve ardından ileri, geri yürümelerini veya hareketsiz durmalarını istedikten sonra ilginç sonuçlar elde ettiler.

Ters yönde yürüyen grup düzenli olarak video hakkında diğerlerinden daha fazla şey hatırladı.

Dr. Mosley şunları ekledi: "Benzer bir çalışma, geriye doğru yürümenin gönüllülerin tepki sürelerini artırdığını buldu. Araştırmacılar geri adım atmanın beyninizin kaynaklarını harekete geçirmek için güçlü bir tetikleyici olduğunu düşünüyor."

Geriye doğru yürümenin hafızanız için neden faydalı olduğu tam olarak belirlenemese de, aktivitenin beyninizin farklı bölgelerini harekete geçirdiği görülüyor.

"Yönetici işlevler, karar verme ve problem çözme gibi şeyler için önemli bir alan olan prefrontal korteks, özellikle geriye doğru yürüyüşte aktiftir."

YÜRÜYÜŞE NASIL BAŞLANIR?

Profesör Janet Dufek, yavaş başlamayı ve giderek süreyi artırmayı önerdi.

Profesör Dufek şunları söyledi: "Bir veya iki dakikayla başlamanızı ve ardından belki her iki günde bir ek dakika eklemenizi öneririm. Ayrıca bir şeyle karşılaşacağınız bir yerde olmadığınızdan emin olun. Koşu bandında yürümeyi de deneyebilirsiniz."

"Daha güvenli yürümek için bir partnerle yürüyün. Karşı karışıya durun ve ve el ele tutuşun."

"Önce siz geriye doğru yürüyün, diğer kişi ileri doğru yürüsün ve sonra tam tersini deneyebilirsiniz."