Ahmet KARAGÖZLÜ

   Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2024 yılının ikinci asgari ücretini brüt 34 bin 70 TL, net 29 bin 640 TL olarak belirlemesinin ardından yeni ücrete işveren tarafı itiraz etti.

   İşverenlerin itirazı nedeniyle yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İtiraz Kurulu toplanacak, asgari ücretle ilgili nihai karar verilecek.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan İşverenler Sendikası Temsilcisi Cengiz Alp, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda gerçekleştirilen ilk toplantıda masaya yüzde 20,80 oranını koyduklarını, ancak asgari ücretin yüzde 23,50 oranında artırıldığına dikkat çekti.

   Alp, işverenler olarak bu rakama itiraz ettiklerini, bu nedenle yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İtiraz Kurulu’nun toplanacağını belirtti.

   Yarınki toplantıda masaya yeni bir rakam koymayacaklarını, yeni bir önerilerinin de olmayacağını ifade eden Alp, “Bizim itirazımız yüzde 23,50 oranınadır” diye konuştu.

“Enflasyonun suçlusu işveren değil”

   Cengiz Alp, işverenlerin duruşunun “prensipsel” olduğunu belirterek işverenlerin her enflasyonu ödemesinin mümkün olmadığını vurguladı.

   “Enflasyonun suçlusu işveren değil” diyen Alp, şu an 24 bin TL’lik net asgari ücreti bile ödemekte güçlük çeken işverenlerin olduğuna dikkat çekti.

   Her enflasyonun asgari ücrete eklendiği bir sistemin doğru olmadığına dikkat çeken Alp, hükümetin tasarrufa gitmesi, enflasyona yönelik tedbirler alması ve hayatın ucuzlatılması gerektiğini söyledi.

“Bu anlayış doğru değil”

   Alp, itirazların bu prensibe yönelik olduğunu belirterek ‘enflasyon var, işveren ödesin’ anlayışının doğru olmadığını kaydetti.

   Özellikle merkezler dışında, yani taşrada faaliyet gösteren küçük işletmelerde 1 veya 2 kişinin çalıştırıldığına dikkat çeken Alp, bu gibi işletmelerde çalışanlara asgari ücretin bile çok zor ödendiğini söyledi.

   Cengiz Alp, küçük-büyük tüm işverenleri düşünmek zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Editör: Onur Evrensel