Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, KKTC ziyaretine ilişkin açıklamada bulundu. Özgür Özel, “Yavru vatan değil kardeş vatan diyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Özel partisinin grup toplantısında konuştu.

İlk ziyareti yavru vatana değil kardeş vatana yaptıklarını belirten Özel, “Yüzölçümü daha büyük nüfusumuz daha fazla kuruluşumuz daha eski ancak bütün dünyanın saygı göstermesini beklediğimiz bir bağımsız cumhuriyete eğer siz yavru ilişkisi kuruyorsanız gördük ki KKTC’deki çok sayıda kimseyi memnun etmiyor” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladıklarını kaydeden Özel, baş başa görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlattı.

“Filistin’e gideceğiz”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, insani yardımların ulaşmasını sağlamak için Filistin'e gideceklerini söyledi.

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsrail Filistin'e karşı soykırıma girişti. Öldürülen çocukların sayısı 4 bin 600'e ulaştı. Elektrikleri kesilen bir hastanede küvezdeki çocuklar hayatını kaybetti. Dünyanın güçlüleri sessizliğe büründü, aynı 1995'te (Srebrenitsa katliamı) olduğu gibi. Bugün yapılması gereken Filistin'e sahip çıkmak. İlk fırsatta insani yardımların ulaşmasını sağlamak, soruna dikkat çekmek için Filistin'e gideceğiz, bunun için girişimlerde bulunuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde DİSK, İstanbul'dan Ankara'ya gelirde adalet yürüyüşü başlattı. Bu partinin geçmişinde sendikalara güç veren bir CHP, 70'lerde yapılan seçimleri kazanmıştı. DİSK'in yürüyüşüne güzergahtaki tüm örgütlerimiz destek verdiler. Asgari ücret vergiden muaf ama vergi dilimleri hesaplanırken asgari ücret hesaba katılıyor”.