Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Mali İşler Sekreteri Evrim Hınçal'ın Türkiye'ye alınmamasına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunarak, "Türkiye ve Kıbrıs Türk halkları arasında ilişkiyi bozan bu tür uygulamaları asla onaylamayacağımızı yeniden belirtmek isterim" dedi.

Akansoy, Akansoy, dün  sabah N82 kodu ile Türkiye’ye alınmayan Hınçal için yapılan uygulamanın seyahat özgürlüğüne ve Türkiye'ye giriş hakkına yapılan haksız ve anlamsız bir engel olduğunu vurguladı.

Akansoy'un paylaşımı şu şekilde:

"TDP Genel Sekreter Yardımcısı ve Mali İşler Sekreteri sevgili Evrim Hınçal, N82 kodu ile Türkiye’ye alınmamıştır. 
Bu olay, bundan önce seyahat özgürlüğü ve Türkiye’ye girişi engellenen nice arkadaşımıza yapılan haksız ve anlamsız uygulamanın devam ettiğinin yeni bir örneğidir. 
Bu konuda yapılan pek çok görüşme sonuçsuz kalmış, yaşananlar ile ilgili hiç bir yetkili sorumluluk üstlenmek istememiştir. 
Gelinen noktada konu ile ilgili genel geçer ifadeler dışında, ciddi ve sonuç alıcı açıklamalara ihtiyaç vardır. 
Konuyu sorgulamaya ve arkadaşlarımıza sahip çıkmaya devam ederken, Türkiye ve Kıbrıs Türk halkları arasında ilişkiyi bozan bu tür uygulamaları asla onaylamayacağımızı yeniden belirtmek isterim".