Yeni eğitim-öğretim dönemi sıkıntılar ve sorunlarla başlıyor. Yaz dönemi boyunca okullarda yapılmayan bakım, onarım ve tadilatlar nedeniyle öğretmen sendikalarının “okullar şantiye alanına dönüşecek, birçok okulda konteynırlar kurulacak” açıklaması yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

   İddiaya göre, okullarda yapılan depreme dayanıklılık testlerinin son raporu yayımlandı ve “riskli” olan eğitim binaları netleşti. Bu okullardan biri ise, Lefke’ye bağlı Yeşilyurt İlkokulu oldu.

   Depreme karşı dayanıklı olmadığından riskli görülen okul binası yeni eğitim-öğretim döneminde kullanılmayacak. Öğrencilerin eğitim alması için okula 4 konteynır yerleştirilecek.

   Henüz 70 öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda ihaleye çıkılmadan, apar topar çalışma başlatılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yetkililerin önceki gün okula gidip inceleme yaptığı, alınan kararı okul müdürüne bildirdiği hatta tadilat çalışması yapabilecek ekipmanlar bulunmasının istendiği öğrenildi.

yeş4

Müsteşar okula gitti, tüm okulda

tadilat çalışması yapılacak

   Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki bir yetkiliden edinilen bilgiye göre, Yeşilyurt İlkokulu’ndan alınan karot örnekleri incelendi ve rapor sonucunun “riskli bina” şeklinde çıktı.

   Okul binasının riskli çıkması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı önceki gün okula giderek, orada yapılacak çalışmaları planladı.

   Eğitim Bakanlığı, okula 4 konteynır gönderilmesi ayrıca bugünden itibaren çalışmaların başlaması talimatı verdi.

   Yeşilyurt İlkokulu’na şu ana kadar 70 öğrenci kayıt yaptırdı ancak kayıtlar halen sürdüğünden, öğrenci sayısının artacağı tahmin ediliyor.

yeş1

Fotalı: Bir haftada ne yapacaklar ki?

   Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği ile Lefke Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Türkay Fotalı, Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarının önceki gün Yeşilyurt İlkokulu’nu ziyaret ettiğini, okul binasının rapor sonucunun “riskli” şeklinde çıktığını açıkladığını söyledi.

   Bina riskli olduğundan okulda tadilat çalışmasının başlatılacağını öğrendiklerini belirten Fotalı, okulların açılmasına bir hafta kala böyle bir çalışma yapılacak olmasını eleştirdi.

   Fotalı, “Devlet geçen tatil sürecini niye değerlendirmedi? Bir hafta içinde ne yetiştirip, yapacaklar? Çocuklarımız için sağlıksız, güvensiz bir eğitim yuvası hazırlanacak. Sivil toplum örgütleri olarak bizde toplanıp gerekli tedbirleri alacağız” dedi.

yeş7yeş5yeş6yeş2yeş3