KKTC’de iki günden beridir ülke genelinde devam eden elektrik kesintileri vatandaşları perişan etti. Bazı bölgelerde uzun saatler süren kesintiler dayanılmaz bir hal aldı. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu tarafından hangi bölgede ne zaman elektriklerin kesileceği ne zaman verileceği konusunda açıklama yapılmaması da sert tepkilere neden oluyor. Vatandaşlar, son iki yıldır yaz aylarında benzer sorunlar yaşadıklarına dikkat çekerek, tedbir almayan hükümete sert tepki gösterdi.

Gönyeli- Alayköy bölgesi tam perişan…

 Özellikle Gönyeli- Alayköy bölgesinde yeraltı kablolarının patlaması nedeniyle 10 saate varan elektrik kesinti meydana geldi. KIB-TEK Müdürü Dalman Aydın dün öğle saatlerinde sorunun bir saat içinde çözüleceğini söyledi ama sorun çözülmedi. Üstelik yetkililer tarafından hiçbir açıklama yapılmadığı için vatandaşlar çılgına döndü. Gönyeli- Alayköy bölgesi hem tam olarak henüz su alamadı hem de uzun saatler süren elektriksizliğe mahkûm oldu. Yeni yapılaşmalarda sürekli büyüyen ve nüfusu artan Gönyeli’de elektrik altyapısının yetersiz olduğu ve iki yıldır sorun yarattığı halde hiçbir tedbir alınmadı.

Birçok mağduriyet yaşanıyor…

Aşırı sıcakların olduğu bu günlerde uzun süren elektrik kesintileri birçok mağduriyete neden oluyor. Elektrik kesintileri işyerlerini ekonomik olarak olumsuz etkilerken, vatandaşlar da kesintiler nedeniyle birçok sorun yaşıyor. Özellikle elektriğe bağlı cihazları bulunan kronik hastalar ciddi risk altına giriyor, ölümle burun buruna geliyor. Buzdolaplarındaki yiyecekler bozuldu, gidip gelen elektrikler, elektronik cihazları bozdu. Elektriksizlik nedeniyle serinletici cihaz kullanamayan vatandaşlar sıcak ve bunaltıcı havada hasta oluyor. Kesintiler nedeniyle birçok kişi sinir krizlerine girdi.

EL-SEN: KIB-TEK’in "elektrik sorunu bitecek" açıklamaları gerçeği yansıtmıyor

 EL-SEN, KIB-TEK yönetiminin "elektrik sorunu bitecek" açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yapılan uyarıların dikkate alınmadığını ve hiçbir yatırım yapılmadığını ifade eden EL-SEN, “Maalesef bu yaz sıcaklarında elektrik kesintiler ve arızalar artarak devam edecektir” dedi. 

 EL-SEN, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Geçtiğimiz gün Güney Kıbrıs’tan enerji alınmasına rağmen eksik üretimin 80Mw olduğu kayıtlara geçmiştir.

Termik santralda oluşan arızanın tamamlanmış olması ancak teknik olarak testi yapılmadan doğrudan devreye alınacak olsa dahi 6 saat zamana ihtiyaç duyulacağı ve ilgili makinenin 50Mw üretim kabiliyeti ile birlikte 30 Mw açığın daha olduğu ve yine alternatifler içerisinde olan 25Mw’lık mobil santralin de devreye alınma çalışmalarının devam ettiği bunun ile birlikte sisteme toplamda 68Mw ek üretim konabileceği ve 22Mw üretim yetersizliği sebebi ile kesintilerin olması beklenmektedir.

EL-SEN ailesi olarak uzun yıllardan beridir bu kaosun yaşanacağını tedbir alınmadığı taktirde enerjinin her geçen gün daha pahalı ve arz güvenliği olmayan bir yapıya gireceğini basın yolu ile kamuoyuna duyurmuştu. Ve şimdi yine tekrar ediyoruz! KİB-TEK’İ biz yönetmiyoruz! Bu yönetim modelini ve bu yapıyı da kabul etmiyoruz! Maalesef bu yaz sıcaklarında elektrik kesintiler ve arızalar artarak devam edecektir!

Bunun tek sebebi yönetimsel zafiyetler ve başta elektrik kurumu ile hükümetten sorumlu sn. Başbakan Ünal Üstel ve Hükümetidir.”

Editör: Yasemin Canbaz