Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, ülkeye gelecek olan donmuş etin yürürlükteki mevzuata göre dün geceye kadar ithal edilemeyeceğini, tüzüğün donmuş etlerin kesim tarihinden itibaren en fazla 8 ay sonra ithal edilebileceğini ve bu nedenle tüzüğün değiştirildiğini söyledi.

Erhürman, kişisel sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, daha önce donmuş etin etiketini yayınlayan Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Güresel Uzun’a soru yöneltti.

Mecvut hükmün neden değiştirildiğini soran Erhürman, “Bu hüküm neden konulmuştu? Sebepler sağlıkla mı, ekonomiyle mi ilgiliydi? Uzmanlarla bunlar konuşuldu mu? Hüküm gereksiz ve yanlış mıydı, yoksa şimdi yapılan mı yanlış? Mesele değil” dedi.

Erhürman’ın paylaşımı şu şekilde:

“Sn. Gürsel Uzun gelecek donmuş etin etiketini yayımladı.

Etiketten anlıyoruz ki etin kesim tarihi 31 Mart 2023. Yürürlükteki mevzuata göre dün geceye kadar bu et ithal edilemezdi. Çünkü Tüzük, donmuş etlerin kesim tarihinden itibaren en fazla 8 ay sonra ithal edilebileceğini yazıyordu.

Dün gece Tüzük değiştirildi ve bu hüküm kaldırıldı. Bu hüküm neden konulmuştu? Sebepler sağlıkla mı, ekonomiyle mi ilgiliydi? Uzmanlarla bunlar konuşuldu mu? Hüküm gereksiz ve yanlış mıydı, yoksa şimdi yapılan mı yanlış? Mesele değil!

"Ben bilirim, ben yaparım olur" ya! Bir şey yapmaya karar verdiniz ve hukuk buna engel. O zaman bir gece yarısı hukuku değiştirir ve engeli kaldırırsınız, sorun çözülür! Kervan nasılsa yolda düzülür!

Ülke bu zihniyetle "yönetilir", sonra da herkesten bu "yönetim"e güven beklenir! Ayşaba, Fatmaba, Hüseyin Dayı kendi başının çaresine bakar. Güneyden mi, kuzeyden mi alır? Pahalı mı, ucuz mu yer, hiç mi yemez? O onun sorunu. Herkes "özgür"! Çayıra salmaya devam! Mevlam nasılsa kayırır”.

445777433 10160675689931137 8642364020713551673 N

Editör: Erol Kanlıada