Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükumetin, bugün işveren tarafıyla birlikte oy kullanarak belirlediği asgari ücreti nette 124 TL azalmasını eleştirip, bazı sorular yöneltti.

   Erhürman, “Hükumet asgari ücreti on gün önce yasaya aykırı bir biçimde belirlediğini mi kabul etti yani bugün? Öyle değilse, ne oldu da on gün önce işçiyle birlikte oy kullanan hükumet, kendi belirlediği net asgari ücretin 124 TL altı için bugün işveren tarafıyla birlikte hareket etti?” diye sordu.

   Tufan Erhürman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “On gün önce işçi tarafıyla birlikte oy kullanarak asgari ücreti belirleyen ‘hükumet’, bugün işveren tarafıyla birlikte oy kullanarak belirlediği asgari ücreti nette 124 TL azalttı.

  (Önce asgari ücretle geçinmek zorunda olana sormak lazım ama) 124 TL ile ne biri fukara olur, ne öbürü zengin denilebilir elbette de işin mantığı ne?

   İtiraz yasaya aykırılık gerekçesiyle yapılmış. Hükumet asgari ücreti on gün önce yasaya aykırı bir biçimde belirlediğini mi kabul etti yani bugün?

   Öyle değilse, ne oldu da on gün önce işçiyle birlikte oy kullanan hükumet, kendi belirlediği net asgari ücretin 124 TL altı için bugün işveren tarafıyla birlikte hareket etti?

   Peki on gün önce %18-21 bandında artış öngören işveren tarafı, yasaya aykırılık itirazı yaptığına ve bugün %22.98'i kabul ettiğine göre, on gün önce yasaya aykırı öneri mi yapmıştı?

    Asgari ücret artışıyla alım gücünün değil yalnızca rakamın yükseldiği tespitimizi yapmıştık daha önce. Peki personel giderleri çerçevesinde fiyatlamaya başlayan piyasa şimdi 124 TL'lik indirim çerçevesinde indirime mi gidecek?

    Hani gençler derler ya: ‘Kafamızda deli sorular!’ Tam öyle işte! Sonra da ‘işiniz masgaralık’ deyince alınıyor, kızıyor birileri!”

Editör: Batuhan Borakan