Ahmet KARAGÖZLÜ/ÖZEL HABER

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) 1 Haziran’dan itibaren elektrik enerjisi satış ücretlerine uyguladığı yüzde 13’lük zammın faturalara yansımasına yönelik tepkiler çığ gibi büyüdü.

   Daha önce elektrik faturası 700-800 TL civarında gelen vatandaşların borcunun bir anda “üç basamaklı” rakamlara çıkmasına sosyal medyada tepki yağmaya devam ediyor.

   Elektrik faturalarına isyan eden vatandaşlar, Mayıs ve Haziran aylarına ait faturaları arasında büyük bir fark olmasından oldukça şikayetçi…

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, sosyal medyada “boş evlere veya evinde hiç klima kullanmayan vatandaşlara 5-6 bin TL fatura geldiğine” yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek elektik faturalarındaki artışın “tüketim” kaynaklı olduğunu söyledi.

Paşa: Faturalardaki artış tüketim kaynaklı

   KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, elektik faturalarında yaşanan artışın “tüketim” kaynaklı olduğunu söyledi.

   Paşa, yüzde 13’lük zammın yeni olmadığını, 1 Haziran’dan itibaren geçerli olduğuna dikkat çekti.

   Hüseyin Paşa, daha önce ortalama 700-800 TL fatura ödeyen bir vatandaşa bu ay, 2 bin TL’nin üzerinde fatura gelmesinin tek sebebinin “tüketimin artması” olduğunu yineledi.

   Sosyal medyada, “boş evlere 5-6 bin TL fatura geldiğine” yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getiren Paşa, böyle bir şeyin asla mümkün olmadığını kaydetti.

“Bu elektriği hepimiz de tükettik”

   Evinde hiç klima kullanmayan ve aylık ortalama 800 TL ödeyen vatandaşlara Haziran ayında 5-6 bin TL fatura gelmesi konusuna da değinen Hüseyin Paşa, “Mutlaka hidrofor, termosifon, ütü veya diğer elektrikli aletlerden kaynaklı bir durum var” diye konuştu.

   Paşa, bir vatandaşın, “sayacında arıza olduğunu” iddia ettiğini, labaratuvarda test yapıldığını, sayacında sorun olmadığını belirlendiğini ifade etti.

   “Bu elektriği hepimiz de tükettik” diyen Paşa, 15 gün önce hava sıcaklığın 46 derece olduğunu, herkesin klimalara asıldığını, bunun da ister-istemez faturalara yansıdığını dile getirdi.

   Paşa, faturasından şikayetçi olan vatandaşların, kuruma şikayette bulunarak hesap dökümünü görebileceğini vurguladı.

“Teknecik’te günlük yakıt tüketimi üç kat arttı”

   Hüseyin Paşa, Teknecik Elektrik Santrali’nde Mart ve Nisan aylarında 300 ton olan günlük yakıt tüketimin şu anda 900 ile 1000 ton arasında olduğuna dikkat çekti.

   “Günlük yakıt tüketimimiz 3 kat arttı” diyen Paşa, bu durumun elektrik kullanımının arttığına örnek olduğunu söyledi.

   Paşa, 1 Haziran’dan itibaren geçerli olan yüzde 13’lük zammın kilovat başına 88 kuruş olduğunu belirterek “Gündemimizde yeni bir zam kararı yok” diye konuştu.

Editör: Batuhan Borakan