Eniz ORAKCIOĞLU

   Hayat pahalılığı arttıkça, özellikle asgari ücretlinin yaşadığı geçim derdi giderek büyüyor.

   Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda işçi tarafını temsilen bulunan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş), komisyonun toplanması için geçen günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yazılı talepte bulundu. Bakanlıktan henüz bir yanıt gelmedi.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplanarak yeni asgari ücretin belirlenmesinin elzem olduğunu vurgulayarak, insanların artık geçinemez noktaya geldiğini, gıda hırsızlıklarının meydana gelmeye başladığını söyledi.

   İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun da, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplanması ile ilgili kendilerine resmi bir çağrı veya bir davette bulunulmadığını belirterek her 2-3 ayda bir toplanıp artışı değerlendiremeyeceklerini ifade etti.

Serdaroğlu: Bakanlıktan çağrı bekliyoruz

   Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, hayat pahalılığının, enflasyonun dengesiz olması, fiyatların sürekli artması nedeni ile Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun resmi olarak masaya çağırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yazılı talepte bulunduklarını kaydetti.

   Serdaroğlu, “Asgari ücrete artış olmasın ama elektriğe de olmasın, ete de olmasın, benzine de olmasın” diyerek, başta elektrik, ekmek, süt, akaryakıt ve et gibi zorunlu tüketime zam geldiği bir ortamda asgari ücrete de zam yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

   Serdaroğlu, asgari ücretin en düşük ücret olmasından dolayı yasanın kendilerine verdiği yetkiyle Hür-İş olarak asgari ücretin yılda en az 1, en çok 3 kez toplanması için talepte bulunabileceklerini ifade etti.

  Yasa tahtında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çağrıda bulunduklarını ifade eden Serdaroğlu, yasanın taraflardan herhangi birinin çağrı yapması durumunda masanın 15 gün içerisinde toplanmasını emrettiğini kaydetti.

   Serdaroğlu, yazılı taleplerine henüz bir karşılık almadıklarını belirterek, bakanın toplanma çağrısını henüz yapmadığını söyledi. Serdaroğlu, Çalışma Bakanı’yla ayaküstü yaptıkları konuşmada bakanın “önümüzdeki günlerde iki tarafı çağırıp bununla ilgili görüşme gerçekleştireceğiz” şeklinden söylemi olduğunu kaydetti.

“Yeni ücret elzem”

   Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplanarak yeni bir ücret belirlemesinin elzem olduğunu vurgulayan Serdaroğlu, insanların artık geçinemez noktaya geldiğini, gıda hırsızlıklarının meydana gelmeye başladığını söyledi.

   Serdaroğlu, asgari ücretlinin nasıl geçindiği ile ilgili bir araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekerek insanların geçinemediği noktada, suç oranlarının da buna bağlı arttığını belirtti. Serdaroğlu, bunun olmaması için, önüne geçilebilmesi için toplumun refah düzeyinin yukarı çekilmesi gerektiğine işaret etti.

      Serdaroğlu, “Fiyat artışlarını düşüremiyorlarsa, ücretleri artırmaları lazım” diyerek, ücreti artırmanın da çözüm olmadığını çünkü artışın gerçekleştiği her seferde daha da fakirleştiğimizi vurguladı.

   Asgari ücret artışı konuşulmaya başlar başlamaz piyasadaki fiyatların arttığını kaydederek, hükümetin bu konuda planlama ve denetimler gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti. Bugüne kadar bir yılda 3 kez asgari ücretin hiç belirlenmediğini belirten Serdaroğlu, bugüne kadar bu şekilde fiyatların artıp, alım gücünün bu denli düştüğü bir ortamında yaşanmadığını kaydetti.

“Kişisel menfaat için toplumun geleceği ile oynuyorlar”

   Bugün elektriğe yapılan yüzde 15 zammın ilerleyen günlerde marketteki raflara ve vatandaşa yansıyacağını vurgulayan Serdaroğlu, elektrik zammının her şeye artış olarak yansıyacağını söyledi.

   Serdaroğlu, hükümetin Fiyat İstikrar Fonu’nu kullanarak her yapması gereken zammı vatandaşa yansıtmaması gerektiğine dikkat çekerek, hükümetin bunu yapması içinde gelirlerini artırması gerektiğine işaret etti.

   Serdaroğlu, hükümetin gelirlerini artırmak yerine almasın gereken vergileri bağışladığını belirterek, bunu da kişisel menfaat için yaptıklarını ve toplumun geleceği ile oynadıklarını kaydetti.

      Maliye Bakanı Özdemir Berova’nın yüzde 48,50’lik bir hayat pahalılığı açıkladığına dikkat çeken Serdaroğlu, bu açıklamanın bile piyasaya ciddi bir pahalılık getirdiğini vurguladı.  Serdaroğlu, açıklanan hayat pahalılığının nasıl olsa maaşlara yansıyacak diyerek piyasada fiyatları artırdığını söyleyerek, hal böyle olunca aralık ayında enflasyonun yüzde 50’nin üzerine çıkabileceğinden bahsetti.

   Serdaroğlu, hükümetin artışları kontrol edemediğini, kontrol edemedikleri gibi de talihsiz açıklamaları ile fiyatların artmasına neden olduklarını belirtti.

“İstatistik Kurumu’nun da artık güvenilirliğini kaybetti”

   Şu anda gerçeği yansıtmasa da 34,50’lik bir hayat pahalılığı olduğuna vurgu yapan Serdaroğlu, İstatistik Kurumu’nun da artık güvenilirliğini kaybettiğini ifade etti.

   Serdaroğlu, kurumun hayat pahalılığını hesaplarken ele aldığı sepetteki ürünlerin artık güncelliğini yitirdiğini söyleyerek, insan hayatının günlük hayatında etkili olan ürünlerin sepette olmadığını ve oranın buna göre belirlenmediğini kurumun da bilmesine rağmen halen çalışma yaptıklarını belirtti.

   İnsanların açlıktan sürünecek duruma geldiğini vurgulayan Serdaroğlu, halen daha doğru zeminde hayat pahalılığı oranı açıklamak için çalışma yapılacağını kaydetti.

 Arhun: Gündemimizde yok

   İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun toplanması ile ilgili kendilerine resmi bir çağrı veya bir davette bulunulmadığını söyleyerek, Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu’nun açıklamalarını da basından gördüklerini, kendi gündemlerinde böyle bir şey olmadığını kaydetti.

   Arhun, Ocak 2024’te belirlenecek asgari ücretin bir de Aralık 2023’de belirlendikten bir ay sonra yeniden belirlenmesinin mantıksız olduğunu ifade etti.

   Arhun, yeni asgari ücretin belirlemesiyle vergi dilimlerinin yukarıya çekilerek ayarlanması gerektiğini bunun içinde de yasa gücünde kararname gerektiğini söyledi.

    Görüşmelerin ay sonu veya Aralık başı başladığı takdirde belirlenip itiraz süresi tamamlanana kadar yine Ocak ayının geleceğini kaydeden Arhun, “Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu’na muhtemelen çalışanlardan baskı geldi ve bu nedenle popülistlik yaptı. Onunda bu çağrıyı yapmak görevidir” şeklinde konuştu.

   Devletin hayat pahalılığı rakamlarını açıkladığını, asgari ücretle geçinen vatandaşların oluşan pahalılık altında geçinmekte zorlandığı söylemlerine katıldıklarını belirten Arhun, Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu’nun bu düşüncelerine katıldığını ve altına imzasını da atabileceğini ifade etti.

   Arhun, her 2 -3 ayda toplanıp bu artışı değerlendiremeyeceklerini kaydederek, trafik cezalarına, mahkemedeki birçok cezaya kadar birçok şeyin asgari ücrete bağlı olduğunu vurguladı.

   “Ocağa bir şey kalmadı. Sabırlı olmak lazım” diyen Arhun, çalışan kesimin beklentilerini anladıklarını ve saygı duyduklarını söyledi.