Bakan Gardiyanoğlu, emeklilik yaşı gelmiş ancak  prim eksiği olanlarla ilgili yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapıldığını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, Kıbrıs Postası TV’ye konuk olarak bakanlığın çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 Gardiyanoğlu, “Yasada bazı değişiklikler oldu. Kat sayılarla ilgili olarak yaşınız yetse bile primleriniz yeterli olmadığı zaman emekliler asgari ücretin altında bir maaş almayla karşı karşıya kalıyordu. Bununla ilgili yapılan 73/2007 Sayılı Sosyal Güvenlik Yasası ilgili bir kat sayıdır bu. Bu yasa maalesef Kıbrıs Türk halkını balık hafızalı zannedenler tarafından yapılan bir yasa. Ferdi Sabit Soyer ve Sonay Adem döneminde yapılmış bir yasadır. Bu bir bütçe meselesidir, bununla ilgili çok ciddi bir çalışmamız var. 2025 yılı içerisinde bunu bitirip Maliye Bakanı ile görüşeceğiz” dedi.

“KİMSE ÇIKIP EDEBİYAT YAPMASIN, İŞÇİYİ, EMEKÇİYİ DÜŞÜNEN BİR TEK ONLAR DEĞİL”

Son dönemde yaygın olarak konuşulan asgari ücretin altında emekli maaşı alanlarla ilgili de açıklamalarda bulunan Gardiyanoğlu “2008 yılından bugüne gelen yasada tıkanmalar var. Kimse mikrofonlara çıkıp edebiyat yapmasın, onlar değildir bir tek işci ve emekçiyi düşünen, ciddi bir uğraş içerisindeyiz. Yılların getirdiği bir birikim var onları halletmemiz gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

“5 YILA KADAR GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLARI ÖDENEREK EMEKLİYE AYRILINABİLECEK”

Gardiyanoğlu, emeklilik yaşı gelip prim eksiği olanlarla ilgili, 5 yıla kadar geriye dönük ödemelerin ve eksik primlerin satın alınarak, emekliye çıkarılacak düzenlemelerin yapıldığı yasanın Bakanlar Kurulu’ndan geçip Cumhuriyet Meclisi’ne sevk edildiğini belirtti. Gardiyanoğlu Eylül ayı sonrasında yasanın  tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

“DURUMU OLMAYANLAR HEM EMEKLİ MAAŞI ALIP HEM DE BU BORCU BANKA VASITASIYLA TAKSİTLE ÖDEYEBİLECEK”

Maddi durumu yeterli olmayanların da bu imkandan yararlanabilmesini sağlamak için çalışma yaptıklarını da belirten Gardiyanoğlu “Bu vatandaşlarımıza kurumumuz tarafından bu şartlarda emeklilik hakkı kazandığına dair bir yazı vereceğiz. Bu yazı zaten bordro yerine geçer. Vatandaşlarımız bu yazıyla bankaya giderek borçlanıp yine emeklilik hakkı kazanabilir. Bu şekilde imkanı olmayan vatandaşlarımız dahi hem emekli maaşı için yapması gereken ödemede kolaylık yaşamış olacak hem de emekli maaşı almaya başlayacak” dedi.