Güren TİLKİ

   Gemikonağı’nda bir kişiye uyuşturucu satmakla suçlanan zanlı K.M. teminata bağlanarak serbest bırakıldı. 
   Oturumları Güzelyurt’ta gerçekleştirilen Lefke Kaza Mahkemesi’nde görüşülen davada Lefke Polis Karakolu’nda görevli Polis Memuru Samet Sıdal, olayla ilgili olguları aktardı. 
   Polis, zanlının “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Tasarrufu” ve “Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma ve Verme” suçlarından methaldar olduğunu belirtti. 
   Polis, 31 Ağustos 2023 tarihinde, Gemikonağı’nda meydana gelen uyuşturucu madde tasarrufu ve alma meselesiyle ilgili zanlı L.D.C.A.’dan temin edilen ifadede, söz konusu uyuşturucu maddeyi zanlı K.M.’den satın aldığının öğrenildiğini kaydetti. 
   Polis, zanlı aleyhinde derdest emri temin edildiğini ve zanlının Ercan Havalimanı’ndan çıkış yapmaya çalıştığı esnada tutuklandığını söyledi. 
   Zanlının 8 Eylül 2023 tarihinden itibaren Lefke Karakolu’nda tutuklu olduğunu dile getiren polis, zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini belirtti.
   Polis, zanlının söz konusu uyuşturucuyu satın aldığı kişilerin halen arandığını ve bu kişilerin tespit edilebilmesi için gerekli girişimlerin yapıldığını ifade etti. 
   Polis, zanlının öğrenci olduğunu, muhaceret sıkıntısının bulunmadığını belirterek zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlamasını talep etti. 
   Yargıç Özge Uğraşın, zanlının yurtdışına çıkışının yasaklanarak tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulmasına, 40 bin TL nakdi teminat yatırmasına ve haftada 2 gün en yakın polis karakolunda ispat-ı vücutta bulunması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.