Ahmet KARAGÖZLÜ

   Gazimağusa Limanı’nda bugün gerçekleştirilen “Mobil X-RAY Tarama Sistemi Teslim Töreni” nedeniyle gümrük işlemleri kısa süreliğine sekteye uğradı.

   Tören sebebiyle bazı ambarlar kapandı, bazı gümrük işlemleri de durdu. Bu durum ise gümrükten mallarını çıkarmak isteyen birçok kişinin tepkisine neden oldu.

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan ekonomik örgütler, kısa süren bir tören için bu kadar tepki gösterilmesinin yanlış olduğunu belirtirken Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) Başkanı Ediz Kanatlı, çok daha farklı bir duruma dikkat çekti.

   GÜÇ-SEN Başkanı Kanatlı, “Ne yazık ki her açılışta gösteriş ve şov yapma merakı var. Devlet statükosu gösterişe meraklı” dedi.

Kanatlı: Gösteriş ve şov yapma merakı var

   GÜÇ-SEN Başkanı Ediz Kanatlı, Gazimağusa Limanı’nda “X-Ray cihazı açılış töreni” olacağı için idari karar alınarak bazı ambarların kapanmak zorunda kaldığını söyledi.

   Kanatlı, gümrük işlemlerinin 09.30-11.00 arasında açılış töreni olduğu için işlemlerin sekteye uğradığını belirtti.

   Türkiye’den heyet geldiği için böyle bir kısıtlamaya gidildiğini anlatan Kanatlı, devam eden ekiplerin olduğunu, ancak X-Ray cihazının kurulacağı alanın limanın göbeğinde olmasından dolayı işlemlerin ister istemez durduğuna dikkat çekti.

   “Başka önlemler alınabilirdi” diye düşündüklerini dile getiren Ediz Kanatlı, “Ne yazık ki her açılışta gösteriş ve şov yapma merakı var. Bu yüzden her törende bunları yaşıyoruz” dedi.

   Her törende aynı şeylerin yaşandığını yineleyen Kanatlı, devlet statükosunun gösterişe meraklı olduğunu belirtti.

   Kanatlı, Girne Limanı’na da eylül ayında “X-Ray cihazı” konulacağını, aynı sorunların orada da yaşanmaması için çeşitli önerilerde bulunacaklarını söyledi.

   Ediz Kanatlı, “Biz Mağusa’da tecrübe edindik, Girne’deki açılışın da gümrük işlemlerini engellememesi için uyarılarımızı yapacağız” dedi.

Kamacıoğlu: ‘Gümrük işlemleri engellendi’ denilmesi doğru değil

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Kamacıoğlu, dünya limanlarında X-Ray cihazlarının 20 yıl önce kullanılmaya başlandığını, ancak Gazimağusa Limanı’na bu sistemin yeni kurulabildiğine dikkat çekti.

   Kamacıoğlu, bu cihaz sayesinde önceden günlerce süren gümrük işlemlerinin 2 saatte tamamlanabileceğini belirterek ülkeye gelen her TIR’ın içerisinde “kaçak mal” bulunup bulunmadığının kolayca tespit edilebileceğini kaydetti.

   Ayrıca ek mesai ödemesini gerektirecek unsurların da ortadan kaldırılacağına dikkat çeken Kamacıoğlu, bu cihazın hem sanayicinin, hem de ve ticaretçinin önünü açacağını ifade etti.

   En fazla iki saat sürecek bir açılış töreninden dolayı “gümrük işlemleri engellendi” denilmesini doğru bulmadığını dile getiren Kamacıoğlu, “Bence bunları konuşmak çok yanlış” dedi.

Deniz: Sadece 9 numaralı ambardaki işlemler sekteye uğradı

   Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, yıllardır Gazimağusa Limanı’ndaki gümrük işlemlerinin hızlandırılabilmesi için limana “X-Ray cihazı” alınmasını istediklerini söyledi.

   X-Ray cihazından önce gümrükteki tüm işlemlerin “fiziki muayene” şeklinde yapıldığına dikkat çeken Deniz, bu cihaz sayesinde konteynerlerin içerisinde “ne var ne yok” görülebileceğini ve fiziki muayeneye gerek duyulmayacağını kaydetti.

   Ayrıca bu cihaz sayesinde gümrükteki işlemlerin hızlanacağını vurgulayan Deniz, bugün gerçekleştirilen açılış törenin kısa sürdüğünü, sadece 9 numaralı ambardaki gümrük işlemlerinin bir süre sekteye uğradığını, ancak gümrükteki diğer işlemlerin yapılabildiğini dile getirdi.

Cüneyt: Gümrüklerin nasıl çalıştığı belli değil…

   Essential Gümrükleme Direktörü Eralp Cüneyt, gümrüklerin “nasıl çalıştığının” hiçbir zaman belli olmadığını belirterek “Yok ‘tören var’ kapalı, yok ‘askeri gemi gelecek’ kapalı” diye konuştu. 

   Cüneyt, gümrükteki işlemlerin çeşitli nedenlerle sekteye uğradığını söyledi.

Editör: Batuhan Borakan