Dünya genelinde en çok turist ağırlayan şehirlerden New York'ta 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarıyla yıkılan "İkiz Kulelerin" yerine inşa edilen kompleks, saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları, şehir sakinleri ve ziyaretçilerin zaman içinde uğrak yeri haline geldi. Saldırılar sonucu yıkılan "İkiz Kulelerin" yerine inşa edilen, Amerika kıtasının en yüksek gökdeleni, 11 Eylül Müzesi ve saldırılarda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu havuzların bulunduğu anıt park, her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlıyor.

11 Eylül'ün üzerinden 22 yıl geçmesiyle saldırıların gerçekleştiği Manhattan Adası'nın şehir merkezindeki "İkiz Kulelerin" yıkıldığı alanda inşa edilen gökdelen, müze ve anıtlar, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Turistlerin biraz buruk, biraz da merakla ziyaret ettiği kompleks, hem saldırıları anmak için bir merkez hem de bir nevi turistik mekana dönüşmeye başladı.

New York'un yanı sıra Washington ve Pennsylvania'da saldırganlar hariç 2 bin 977 kişinin canına mal olan ve dünyanın seyrini değiştiren terör saldırıları, ilk etapta ABD'nin gözde şehri New York'a turizm talebini de etkiledi.

New York'ta 2001'in ardından yaklaşık 3 yıl boyunca azalan turist sayısının eski haline dönmesi yaklaşık 5 yıl sürdü. Bu süreçte Manhattan şehir merkezinin yaklaşık 80 milyar dolarlık kayba uğradığı tahmin ediliyor.

Diğer tarafta saldırılar, "milliyetçi turizmi" tetikledi. Saldırıların ardından Amerikan vatandaşlarının hem New York'u hem de yıkılan "İkiz Kuleleri" görmek için bölgeye akın etmesi bu kapsamda değerlendirildi.
Saldırıların ardından birçok Amerikalı, New York ziyaretini "vatanseverlik" göstergesi olarak görmeye başladı.

Şehir merkezinde 2001'de 6 olan otellerin sayısı 40'a yaklaştı.

Yaklaşık 65 bin metrekarelik alanda inşa edilen ve kalabalık şehrin ortasında sessizliğiyle dikkati çeken komplekste en merak uyandıranların arasında "One World Trade Center (Dünya Ticaret Merkezi-1)" yer alıyor.

ABD ve Amerika kıtasının en yüksek, dünyanın da 7. yüksek binası olarak tasarlanan ve 2014'te açılan gökdelen, 541,3 metre uzunluğuyla ziyaretçilerin odak noktalarından oluyor. Yapı, yaklaşık 4 milyar dolarlık maliyetiyle aynı zamanda ABD'nin "en pahalı" gökdeleni olarak ön plana çıkıyor.

Binanın 102. katındaki gözlemevi de New York'u tepeden görmek isteyen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

2009'a kadar "Özgürlük Kulesi" adını da taşıyan binaya duygusal çağrışımı nedeniyle kiracı bulmakta zorlanılmasının ardından bu isim terk edildi.

Mimar David Childs'ın tasarladığı gökdelene her yıl 2 milyondan fazla kişinin ziyarette bulunduğu tahmin ediliyor.

ApOuBxN_ckeLDitg-mdsewaKJfrsct1kqXPlsh3gIcVgzJ7XfJDlMUipP9cyo0xqYwxRELAnYKGEC0qBUuXVih9AiF4pTbC9z0CvN-Spe-3dwAmf9u-U0VcEKeZL8sSGF33gimyNp2DvNku_bky1vxU6fAW59b4Brur0q8sSL2pfKuEwyC1tczCe20GwrslJ6nvSTwUXNHyROKXEq8KzQ7scnd0AVHsz3zw7CUaAoWfiIy4p9QKQ5rzQhCZ022u2da2lpK3APa7DzO2hdk-XrDjv2PtQlg2KSZ6uFoZ029NgjCFUZjvg