Dünya’nın en ünlü ve en eski otomotiv festivalini düşünün. 7’den 77’ye herkes orada. Yalnızca insanlar değil tabii ki… Otomobiller, motosikletler, hatta uçaklar bile… Adından da anlaşılacağı üzere bir 'hız festivali' olan Goodwood Festival of Speed, İngiltere’nin güney batısında yer alan West Sussex’te 25.yaşını kutluyor. 2017 yılında gerçekleşecek etkinliğin biletleri de Ekim ayının sonuyla birlikte satışa çıkıyor. Elinizi çabuk tutmanız lazım çünkü çok kısa sürede tükenen biletler karaborsada ciddi rakamlara alıcı buluyor.

Goodwood Fest (6)

Peki nedir bu Goodwood Hız Festivali? Aynı zamanda mühendis ve bir yarış pilotu olan 1930’lu yıllarda dönemin Richmond Dükü Frederick Gordon-Lennox, Goodwood Şatosu yakınlarında özel bir tırmanma yarışı düzenler. Gordon-Lennox’un torunu Charles ise 13 Haziran 1993 tarihinde Lancia otomobil sahiplerine özel düzenlenen bu yarışı kazanan dedesinin bu mirasına sahip çıkar ve Le Mans 24 Saat yarışı ile aynı tarihe denk gelmesine rağmen 25.000 seyirci ile festivalin keyifli yolculuğu başlar.Dünya çapında başarılara imza atmış yarış otomobillerinden günümüz teknolojisinin geldiği son nokta olan Formula 1 araçlarına, motosikletten kartinge kadar birçok farklı katılım ile gerçekleşen festival, aynı zamanda Dünya ralli şampiyonlarından Hannu Mikkola tarafından tasarlanan 2.7 kilometrelik bir orman içi ralli etabına sahip. Bu kısa ancak keyifli etap, güncel ve klasik ralli araçlarının mücadelesine ev sahipliği yapıyor.

KİM BU LORD MARCH?

Goodwood arazisinde yarış pistinin yanı sıra bir de 18 delikli golf sahası ve bir uçuş okulu da mevcut. Lord March bunların tamamını Goodwood Estate Company adı altında şirketleştirmiş ve 550 çalışanı ile yılda 800 bin kişiyi değişik vesilelerle Goodwood arazisindeki etkinliklerde konuk ediyor.Goodwood Şatosu’nun ve haliyle çevresindeki milyonlarca metrekarelik arazinin sahibi Lord March ya da kullanılan adıyla Charles Gordon Lennox 61 yaşında bir delikanlı.

Goodwood Fest (5)

Şu sıralarda 2. evliliğini yaptığı Janet Elizabeth Astor ile evli. Janet Hanım da 3. Astor Vikontu’nun kızı. Lord March’ın ilk evliliğinden 1 kızı, ikinci evliliğinden ise 3 oğlu bir kızı var. Vârisi şu sıralar 22 yaşında olan büyük oğlu Charles Henry. Lord March, tüm İngiliz soyluları gibi Eton College’da okurken 17 yaşında okulu bırakıp ailesine haber vermeden kaçıyor. Nereye mi? Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in yanına. Bir süre Kubrick’e asistanlık yapıyor. Sonra aile işleri ile uğraşmak için geri dönüyor. Aile işi dediğim aslında çiftçilik. Goodwood’da 48 milyon metrekarelik alanda çiftçilik yapılıyor. 16 milyon metrekarelik alanda ise organik tarım ve hayvancılık. Anlayacağınız bizim Lord Mach aslında bir “Ağa” ama İngiliz ağası. Babası 10. Richmond Dükü’nün ölümünden sonra şatoya yerleşerek Lord March unvanını alan Charles Gordon Lennox bir yandan fotoğrafçılıkla uğraşırken, bir yandan da dedesinin 1948 yılında kurduğu ve İngiltere’nin pek çok tarihi otomobil yarışına ev sahipliği yapan Goodwood Circuit denilen yarış pistini de canlandırıyor.

GOODWOOD FESTIVAL OF SPEED NASIL DOĞDU?

Çok iyi bir fotoğraf sanatçısı olan Lord March’ın birkaç yıl önce St. Petersburg Devlet Müzesi’nde bir sergisi açıldı. 2014’te ise çalışmaları Moskova Bienali’nde sergilendi. New York ve Londra’da da önemli galerilerde sergileri oluyor sık sık. Bu arada Lord March İngiliz Yarış Otomobili Kulübü’nün başkanı ve ülkedeki neredeyse tüm otomobil kulüplerinin ya üyesi ya da yönetim kurulunda.

Lord March, babasının ardından işin başına geçince en büyük hayali olan dedesinin 1948 yılında şatonun arazisi içine kurduğu Goodwood Circuit’i canlandırmak için harekete geçiyor. 3.8 kilometrelik Goodwood pistinde yeniden yarışlar organize etmek istiyor. Ancak 3 yıllık uğraşına rağmen gerekli izinleri alamıyor ve resmi bir yarış organize etme hayali suya düşüyor. Bunun üzerine aklına parlak bir fikir geliyor. Burada özel bir yarış ve otomobil festivali düzenlemek. Bunun için kolları sıvıyor ve 1993 yılında ilk Goodwood Motor Festivali’ni düzenliyor. Dünyanın kayda değer tüm otomobil koleksiyonerlerini, otomobil meraklılarını, eski ve yeni otomobil yarışçılarını, otomobil meraklısı ünlülerini, eski ve yeni tüm yarış otomobillerini ve otomobil dünyasının kayda değer tüm otomobillerini buraya davet ediyor. Bu arada Goodwood’da düzenlediği bu festivalin Formula 1 yarışları ile çakışmamasına da özen gösteriyor. Goodwood Festival of Speed çeyrek yüzyıla yaklaşan bir süredir büyük bir başarıyla organize ediliyor. Her yıl davetlilerin yanı sıra 150 bini aşan kişi biletle Goodwood’a gelerek bu festivali izliyor. Festival kapsamında eski otomobillerin katıldığı bir tırmanma yarışı, bir orman rallisi ve bir de süper otomobiller yarışı organize ediliyor. Yarışların büyük bölümü Goodwood yarış pistinde değil, arazi içindeki yollarda yapılıyor. Yarışların yanı sıra Cartier tarafından düzenlenen bir de Concours d’Elegance yani eski otomobiller arası güzellik ya da şıklık yarışması yapılıyor.

Goodwood Fest (1)-1

Her otomobil tutkununun yaşaması gereken bu sıradışı festival.

1930’ların Maserati’leri, 1900’lerin başından Alfa Romeo Formula 1 araçları. Lotus’lar, Mc Laren’in ilk Formula 1 otomobillerinden son modellerine kadar geniş bir seçkisi, Jaguar’ın, Aston Martin’in efsanevi modelleri yan yana dizilmişlerdi. Yapılmış en güçlü Formula 1 otomobili olan 1.5 litre motorlu 1500 beygirlik Brabham BMW Formula 1 araçlarının neredeyse tamamı oradaydı. Birkaç adet Lancia Stratos göz alıyordu. Silver Arrow Mercedes’ler, Dünya hız rekorunun o dönemki sahibi bir başka Mercedes sıradan bir otomobilmiş gibi bir sundurmanın altında bekliyordu. De Dion- Bouton bile vardı. Concours d’Elegance’ların vazgeçilmezi Talbot’lar, Ford GT40’lar, bir adet McLaren P1, bir adet BMW 507 ve birkaç adet BMW 503. Hiç görmediğim bir Napier. Hepsi piste çıkmak, yarışmak için bu güne özel hazırlanmış derme çatma pistlerde bekliyorlardı. Bir yandan motorlar büyük bir gürültü ile çalışırken, bir yandan neredeyse otomobillerle yaşıt sürücüler ve mekanikler motorlarda son ayarları yapmaya çalışıyorlardı. Ortalık benzin, yağ ve egzoz kokusuyla otomobil manyaklarını mest ediyordu.

Goodwood Fest (1)

Goodwood’da her yıl bir de otomobil müzayedesi yapılıyor. Ünlü Bonhams’ın düzenlediği auction’da bu yıl yine şahane otomobiller vardı ama süper şahane bir otomobil yoktu. En yüksek fiyata bir Ferrari 275 GT Lusso satıldı. Fiyat yaklaşık 3 milyon dolar oldu. Antik otomobil fiyatları son yıllarda çok hızlı yükselmiş olmasına rağmen son iki yıldır bir duraklama söz konusu. Bunun en önemli nedeni büyük ihtimalle Avrupa’da bir türlü bitmek bilmeyen ekonomik kriz ortamı, ABD’de de artık eski harcama iştahının olmaması ve ABD kökenli üçkâğıtçı broker’ların artık korkmaya başlamış olmaları. Ama yine de 10 yıl önce 40 bin dolara almayanı dövdükleri bir Lamborghini Countach’ın bugünkü fiyatı 450-500 bin dolarları buluyor. 2000’lerin başında en iyi durumda olanı 70 bin dolar olan bir Dino 246 şimdi 600 bin dolara satılıyor.

Goodwood Fest (4)