Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Turgut Alas, yaklaşık bir hafta önce Türkiye’den gelen ve tarımda kullanılacak su konusunda özellikle işletmenin belirlenmesi ve işletecek firmaya verilen haklar konusunda sorular sorduklarını, ancak herhangi bir cevap alamadıklarını belirtti. 
   Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Alas, HP olarak sordukları soruları ve ortaya koydukları eleştirileri CTP vekilinin de yaptığını, ancak CTP’li vekilin unuttuğu bazı noktaların olduğunu söyledi. 
   TC-KKTC Su Temini ve Yönetimine İlişkin Anlaşma’nın 2016 yılında CTP Başbakanı tarafından imzalandığını anımsatan Alas, “Bu soruların tek muhatabı şu anki gayrimeşru hükümet değil, aynı zamanda 2016’da bu anlaşmayı imzalayan CTP’nin de kendisidir” dedi. 
   Alas’ın paylaşımı şöyle: 
   “Halkın Partisi olarak yaklaşık bir hafta önce TC’den gelen ve tarımda kullanılacak su konusunda, özellikle işletmenin belirlenmesi ve işletecek firmaya verilen haklar konusunda sorular sormuştuk. Tabi ki herhangi bir cevap alamadık.
   Bugün görüyorum ki sorduğumuz soruları ve ortaya koyduğumuz eleştirileri ana muhalefet partisi CTP vekili aynı şekilde şu anki gayrimeşru hükümete sorup eleştiri yapıyor. Örnek alınmak güzel bir şey, ne kadar çok kişi sorar ve eleştirirse doğruyu bulmak o kadar kolay olacaktır. Fakat CTP vekilinin unuttuğu ya da unutturmaya çalıştığı bir durum var ki hatırlatmak da bizim görevimizdir. 
   Tüm bu sorulara ve eleştirilere sebep olan ve içerisinde Yap-İşlet-Devret, işletme ihalesi, tekelleşme, suyu kullanan peşin öder, KKTC atık su/su hazneleri/yeraltı kaynakları/yağmur suyu vb. kaynakların işletmeci firmaya geçişi gibi maddeler olan ‘TC-KKTC SU TEMİNİ VE YÖNETİMİNE İLİŞKİN ANLAŞMA’ 2016 yılında CTP Başbakanı tarafından imzalanmıştır.
   Özetle bu soruların tek muhatabı şu anki gayrimeşru hükümet değil, aynı zamanda 2016’da bu anlaşmayı imzalayan CTP’nin kendisidir de !!!
   Açıkçası bugün eleştirdiğiniz maddelerin sebep olduğu soruları sormanız yerine cevaplayabilir konumda olduğunuzu düşünüyorduk.”