Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, İsias Otel Felaketi ile ilgili üçüncü duruşma öncesinde açıklamalarda bulundu.

Karakaya: Korkun bizden, bu katliamın cezasını ödeyeceksiniz

Ruşen Yücesoylu Karakaya, üçüncü duruşma öncesinde yaptığıkonuşmada, ailelerin adalet arayışının süreceğini vurguladı. Karakaya, dünyanın en güzel gülüşünü ve sarılışını kaybettiklerini ifade ederek, "Adalete ışık tut yürüyüşünde, yüreklerimizi bıraktığımız Adıyaman'a üçüncü duruşmamız için yine geldik. Buradan suçlulara, İsias'ı yaratan usulsüzlüklerle yaratan ahlaksızlara sesleniyorum, Korkun bizden. Bu yaptığınız katliamın cezasını ödeyeceksiniz," dedi.

Karakaya, dava sürecinde yalnız olmadıklarını, yanlarında aileler, devlet yetkilileri, avukatlar, basın mensupları ve arkadaşlarının olduğunu belirtti. Kıbrıs’tan ve Türkiye’nin dört bir yanından destek aldıklarını söyleyen Karakaya, "Biz sadece kendi canlarımızın adaletini sağlamak için mücadele etmiyoruz. Bu dava, usulsüzlükle yapılan binalar yüzünden hayatını kaybeden her bir canın davasıdır," diyerek sözlerini sürdürdü.

Karakaya'dan destek çağrısı

Ailelerin adalet mücadelesine destek çağrısında bulunan Karakaya, herkesi telefonlarını ve bilgisayarlarını alarak sosyal medyada davayı desteklemeye davet etti. "İsias ortak davamız diyerek, rehberler için adalet diyerek, çocuklarımızın adını tek tek söyleyerek, sevdiklerimizin adını anarak bize destek olun. Buna ihtiyacımız var. Gücünüzü hissetmeye ihtiyacımız var," dedi. Yarınki duruşmanın büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Karakaya, tüm destekçilere teşekkür etti.

Esendağlı: Prosedürel işlemler ve erteleme beklentisi

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise, duruşma öncesinde yaptığı açıklamada, duruşmada sürpriz bir gelişme beklemediklerini ifade etti. Esendağlı, "Dün avukatlarımızla Ankara'da bunun teknik toplantısını yaptık. Bir önceki duruşmada 9 Eylül Üniversitesi'ne gönderilen bilirkişi raporu henüz gelmedi. Bu nedenle mahkemede çok fazla bir gelişme beklemiyoruz," dedi.

Esendağlı, bilirkişi raporunun gelmemiş olmasının duruşmanın ertelenmesine yol açabileceğini belirtti. Aynı zamanda, duruşmada tahliye taleplerinin değerlendirileceğini ancak bu konuda olumsuz bir gelişme beklemediklerini söyledi.

Kamu görevlilerine soruşturma izni

Esendağlı, iki duruşma arasındaki en önemli gelişmenin İçişleri Bakanlığı eliyle Adıyaman Valiliği’nden kamu görevlilerine yönelik soruşturma izni çıkması olduğunu vurguladı. "Bu süreç, soruşturmanın tamamlanması, iddianame dosyalanması ve bu davayla birleştirilmesi üzerine yoğun bir çalışma gerektiriyor" dedi. Kamu görevlileri ve otel sahiplerinin yargılamasının birleşmesi halinde, yargılama sürecinin daha etkili olacağını belirtti.

Editör: Batuhan Borakan