Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada elektrik tasarrufunun nasıl yapılacağına yönelik açıklamalarda bulunuldu.

Yapılan açıklamada ampullerin gereksiz yere açık bırakılmaması yönünde çağrı yapıldı.

Açıklama şöyle:

“Kira, mutfak masrafları, taksitler, giyecek, eğitim, kültür-sanat… Gelirinizin belli bir bölümünü bu tip giderlere ayırıyorsunuz. Fakat karşılaştığınız fiyat artışları, bütçe planlamanızı düşündüğünüz gibi hayata geçirememenize neden olabilir. Peki, çözüm ne? Elbette tasarruf yapmak! Kira, eğitim masrafları gibi alanlarda tasarruf yapmanız zor olabilir, fakat enerji tasarrufu yaparak giderlerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Bu içeriğimizde son zamanlarda gündemde olan “Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?” konusunu ele alacağız. Şimdi, elektrik tasarrufu yapmanın yollarını sıralayalım.

‘Ampulleri gereksiz yere açık bırakmayalım!’

Hangi alanda tasarruf etmek isterseniz isteyin, atmanız gereken ilk adım ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmek. Yani eğer amacınız elektrik faturası tutarını azaltmak ise bu noktada, aydınlatmaya ihtiyacınız olmayan alanlarda ampulleri söndürmelisiniz”