Çatalköy- Esentepe Belediyesi Başkanı Ceyhun Kırok, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay’ın, “Aynı üniversiteden diploma alıp devlete veren belediye başkanı, kaymakam ve müdür var” açıklamasının ardından açıklamalarda bulundu.

Kırok, 27 Ekim 2020 tarihinde üniversiteye kayıt olduğunu ve 8 Haziran 2022 tarihinde Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi tamamladığını söyledi.

Ceyhun Kırok’un açıklamasının tamamı şöyle:

“Bugün bir kısım medya organında son günlerde gündeme gelen sahte diploma konusu ile ilgili bazı belediye başkanlarının diplomalarının da sahte olabileceğine dair iddialar yer almıştır.

8 Haziran 2022 tarihinde Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi bulunan bir belediye başkanı olarak 27 Ekim 2020 tarihinde üniversiteye kayıt oldum.

Ders notlarımı gösteren transkriptim aşağıda paylaştığım gibidir.

Diplomam da aynı şekilde paylaşılmıştır.

Yüksek lisans tezimi savunup, mezun olduğum gün yine sosyal medya hesabımdan yapmış olduğum paylaşımda; “Hayali olmayan insanların hedefi olmaz. Önce hayal et, sonra iste ve çok çalış.” demiştim.

Ben öyle yaptım. Çok çalıştım ve bu diplomanın her bir zerresini hak ederek kazandım. Bizde sahtelik olmaz. İlgililere bir kez daha hatırlatmak istedim.

Sayın Özersay’da bir akademisyen olarak neyin doğru neyin yanlış yapıldığını biliyordur diye de düşünüyorum.

Eğer amaç çamur atıp karalamaksa yapılan bu yanlış açıklamalara bir son vermesini ve bürünmüş olduğu dedektif rolünü bırakıp gerçek anlamda halka hizmet etmesini tavsiye ederim.

Sapla samanı karıştırmamak gerekiyor.

Not: Almış olduğum tüm derslerde verilen projelerim ve anket sonuçlarım da elimde mevcuttur gerektiği takdirde incelenmesi için ilgili kurumlara verebilirim.”

 6Cey5Cey4Cey3Cey2Cey1Cey

ÖZERSAY NE DEMİŞTİ?

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nden diploma alıp devlete veren, tedavüle süren ve maaş artışı da almış olan belediye başkanı, kaymakam ve müdür olan isimlerin olduğu iddiasında bulunmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Özersay, “Bu diplomaların da mutlaka araştırılması gerekir” ifadelerine yer vermişti.

Açıklama şu şekilde:

“Sahte diplomalarla gündeme gelen üniversiteden diploma alıp devlete veren, yani tedavüle süren hatta maaş artışı da almış olan ve şu anda belediye başkanı, kaymakam, müdür olan isimler var. Bu isimlerin diplomaları sahte mi değil mi bilmiyorum ama bildiğim şey bu diplomaların da mutlaka araştırılması gerektiğidir...

Takipçisi olacağız”.