KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, maliyetlerinin çok arttığını ancak balık fiyatlarının enflasyona ve maliyet artışlarına oranla ucuz olduğunu düşündüklerini söyledi.

   Bir balıkçının başka bir sektörden geliri olmaması halinde, balıkçılık faaliyetini sürdüremeyeceğini belirten Atakan, birçok balıkçı arkadaşının işi bırakıp, inşaatlarda çalışmaya başladığını dile getirdi.

   Atakan, sürekli unutulmanın balıkçılığın yok olmasına neden olduğunu ifade ederek ülkede yaşanan ekonomik krizin insanların balık yeme kültürlerini de değiştirdiğini söyledi. Atakan, alım gücü düşen vatandaşın ucuz balık yemeyi tercih ettiğini kaydetti.

balıkçı5

Atakan: Sürekli bakan değişiyor, sorunlar unutuluyor!

   BAĞIMSIZ Gazete'ye konuşan KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, yunuslar, balon balıkları, kaplumbağalar, vadi balıklarının saldırıları, fırtınalar ve gel-git gibi doğal afetlerden dolayı takımlarının sürekli zarar gördüğünü, 2022 yılında yaptıkları görüşmede, 2023 yılında bu tip zararları ile ilgili bütçe ayrılacağı sözü aldıklarını söyledi. Atakan, ancak sık sık bakan değiştiği için sorunlarının çözülmediğini, hatta unutulduğunu kaydetti.

   KKTC'de balıkçılık sektörünün git gide dibe vurduğuna dikkat çeken Atakan, balıkçılık sektörünün zor durumuna vurgu yaptı.

balıkçı1

"Maliyetler kadar balık fiyatları artmadı!"

   Sektörde maliyetlerini çok arttığını, mazot desteklerinin 2022 yılı için henüz yarısının ödendiğini anlatan Atakan, diğer yarısının da ödeneceğini ancak o tarihte mazotun litresinin 18 TL olduğunu, günümüzde ise 30 TL'ye geldiğini kaydetti.

   Balık avlayabilmek için kat ettikleri en kısa mesafenin 500 TL'lik mazot, bir zembil ağın en az 18 bin TL olduğunu ve balığın cinsine göre 3 farklı ağ bulundurmak zorunda olduklarını ifade eden Atakan, tekne bakımlarının ve mekanik bakımlarının da pahalı hale geldiğini aktardı.

   Kemal Atakan, maliyetlerinin bu denli artmasına ve ülkede yaşanan enflasyona göre balık fiyatlarının ucuz olduğuna inandıklarını söyledi.

balıkçı4

"İnsanlar ucuz balık yemeyi tercih ediyor!"

   KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, ülkede yaşanan ekonomik krizin insanların alım güçlerini derinden etkilediğini işaret ederek, vatandaşların vobba, istavrit, uskumru, palamut ve beyaz mercan gibi ucuz balıkları yemeyi tercih ettiğini kaydetti.

   Bir balıkçının başka bir sektörden geliri olmaması halinde, balıkçılık faaliyetini sürdüremeyeceğini belirten Atakan, "Biz artık balıkçıların da hatırlanmasını istiyoruz. Sadece seçim zamanı değil, her dönem hatırlanmak istiyoruz. Birçok balıkçı arkadaşımız bu mesleği bıraktı. İnşaatlarda işçi olarak çalışmaya başladı. Sürekli unutulmak balıkçılığın yok olmasına neden oluyor" dedi.

   Atakan, balıkçılığa verilen desteğin yetersiz olduğunu, yönetenlerin bu konuda artık "uyanması" gerektiğini söyledi. Atakan, "Balıkçılık sektörü bitti. Uyansınlar ve sektörün yeniden canlanmasını sağlasınlar" diye konuştu. Atakan, ada ülkesinde yaşadığımızı, ancak balıkçılık sektörü açısından bunun değerini bilmediğimizi sözlerine ekledi.

balıkçı2balıkçı3