Ercan Havaalanı’nın yeni terminal binasın açılışının üzerinden neredeyse 9 ay geçti ancak halen bazı eksiklikler giderilemedi…

   Uzmanların “Yeni terminal binası açılmaya uygun değil, eksiklikler ve aksaklıklar var” uyarıları dikkate alınmadı; havaalanı her şeye rağmen açıldı.

   Daha önce birçok kez elektrik sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle hava trafiği sekteye uğradı, onlarca insan mağdur oldu…

   BAĞIMSIZ Gazete’ye konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Sivil Havacılık Dairesi’ne bağlı Ercan İtfaiyesi’nde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

   Bengihan, 20 Temmuz 2023’te yeni binasına taşınan itfaiye çalışanlarına, binadaki eksikliklerin en kısa sürede giderileceği sözünün verildiğini, ancak aradan 9 ay geçmesine rağmen bazı sorunların halen çözülemediğini söyledi.

   Mevcut sorunların daha da büyüdüğünü belirten Bengihan, özellikle itfaiyeye ait binanın elektrik sistemindeki sorunlar yüzünden itfaiye personelinin görevini yapmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Guven Bengihan Dan Cagri H85780 754D8

“Alarm ve anons sistemi düzgün çalışmıyor”

   Bengihan, Ercan İtfaiyesi’nde elektrik sisteminden alarm sistemine, anons siteminden kullanılan araçlara kadar her şeyin sorunlu olduğunu vurguladı.

   Alarm sisteminin sürekli bozulduğunu, anons sisteminin ise yeterli olmadığını belirten Bengihan, devamlı bozulan alarm sesinin her yerden duyulmadığını ifade etti.

   Ne zaman ne olacağının hiç belli olmadığına dikkat çeken Bengihan, olası kötü durumlara karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirdi.

   Bengihan, tüm bunların, bütün sistemin aynı yere bağlanması sebebiyle yaşandığını ifade etti.

“Araçların hiçbiri doğru-dürüst değil”

   Bengihan, Ercan İtfaiye’sinde 7 aracın olduğunu, ancak bu araçların hiçbirinin “doğru-dürüst” olmadığını belirtti.

   Araçların 20 yaşında olduğunu, bazı araçların 80 km hızın üzerine çıkamadığını, bazılarının ise üzerlerindeki monitörlerin zaman zaman tutukluluk yaptığına dikkat çeken Bengihan, bazı araçların da hava kaçırdığını, tüm bunların olası bir yangına anında müdahale edilmesine engel olduğunu söyledi.

   Bengihan, yüklenici firma olan T&T Şirketi’nin aylardır önlem almadığını belirterek, “Kimsenin burnu kanamadan, hayati tehlike yaşanmadan bu eksiklikler giderilmelidir. Ercan’da olası bir sıkıntı yaşanırsa tüm sorumlu hükümettir” diye konuştu.

   Bengihan, önümüzde bayram olduğunu, 10 gün içinde 375 gidiş, 375 geliş olmak üzere toplam 750 sefer yapılacağını, ancak bu şartlarda itfaiye personelinin görevini yapmasının mümkün olmadığını vurguladı.