Kıbrıs Türk Sanayi Odası, muhaceret af yasası hakkında açıklamalarda bulundu.

 KTSO tarafından yapılan açıklamada, kamuoyunda muhaceret af yasası olarak bilinen Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı’na karşı şartlı olarak “evet” dendiğini ve yasaya temkinli yaklaştıklarını ifade ettiler.

Sanayi Odası tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Oda olarak, Yabancılar ve Muhaceret Af Yasa Tasarısı’nın bu hali ile yasallaşması çok sayıda olumsuzluk doğuracağı görüşündeyiz. Bu nedenle mutlaka değişiklik yapılarak sadece, “öz izinle” ülkeye gelen ancak, işverenlerinin “kusuru” nedeniyle kaçak duruma düşenleri kapsayacak şekilde son kez olarak düzenlenmesi en doğrusu olacaktır. İlgili yasanın uygulama süreci boyunca ülkeye “ön izinle” çalışan getirilmesinin çok özel durumlar ve özellikli iş kolları haricinde sınırlanması gerekmektedir.

Yabancılar ve muhaceret konularında af çıkarılması, bir ülkenin çeşitli sebeplerle “yasa dışı veya düzensiz” olarak ülkede bulunan yabancıların statülerini yasal hale getirmek için aldığı bir tedbirdir. Bunu KTSO olarak anlayışla karşılamaktayız. Ancak söz konusu yasa tasarısı bu hali ile bu amaçtan sapmış durumdadır.

Bu tür af uygulamaları bakımından ülkemizin maalesef inandırıcılığı kalmamıştır. Sürekli olarak ve deyim yerindeyse her yıl benzer af yasaları yaparak, hem gelecekte daha fazla yasa dışı göçü teşvik eden bir algı yaratılarak insanların af umuduyla yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışmalarına yol açacaktır. Ayrıca, yasal sorumluluklarını bir tamam yerine getirenlerle, yasal sorumluluklarını yerine getirmeyenler arasında adaletsizlik hissi yaratarak adalet algısını zayıflatacaktır.”

Editör: Yasemin Canbaz