ABD seçim riski, etkisini tahvil piyasalarında göstermeye başlıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Pazartesi günü sekiz baz puan birden yükselerek yüzde 4,48’e çıktı.

Uzun vadeli tahvillerde daha sert satışlar görülürken politika faizine daha hassas ABD iki yıllık tahvil getirisi pazartesi dört baz puan artışla yüzde 4,76’ya yükseldi.

İki getiri de Salı sabahı hafif geriliyor. Seçim riskine rağmen ABD hisse piyasalarını büyük ölçekli teknoloji şirketleri sürüklemeye devam ediyor. Pazartesi gününü S&P 500 yüzde 0,3, Nasdaq yüzde 0,8 yükselişle kapadı.

Vadeliler ise salı sabahı kayıp yaşadı. Asya Pasifik hisse endeksleri Japonya başta olmak üzere artıda. Japon Topix, bankacılık ve sigorta hisseleri öncülüğünde yüzde 0,7 değer kazandı. Dolar yatay seyrederken Bloomberg Dolar Endeksi 1.272 puanda.

Lagarde’dan faiz indirimine ara verme sinyali

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde enflasyon tehdidinin geride kaldığına dair yeterli kanıta sahip olmadıklarını belirterek faiz indirimlerine bu ay ara verileceği beklentilerini kuvvetlendirdi.

Portekiz’in Sintra kentindeki yıllık merkez bankacılığı forumuna start veren Lagarde Pazartesi akşamı yaptığı konuşmada Euro Bölgesi istihdam piyasasının canlı kalmayı sürdürdüğüne dikkat çekerek yeni verileri değerlendirmek için zamanları olduğunu söyledi.

Henüz zafer ilan etmek için çok erken olduğunu belirten Lagarde “Gelecekteki enflasyon, özellikle de karlılıkların, ücretlerin ve üretkenliğin nasıl evrileceği ve ekonominin yeni bir arz şokuyla karşılaşıp karşılaşmayacağı konularında birçok belirsizlikle karşı karşıyayız. Hedeften yüksek enflasyon risklerinin geride kaldığına dair yeterli veriyi toplamamız zaman alacak” diye konuştu.