Mayıs'ta S&P 500 Şubat ayından bu yana en güçlü yükselişini kaydederken, bazı yatırımcıların teknoloji hisselerindeki yükselişin aşırı seviyelere ulaştığı yönündeki endişelerine karşın Nasdaq 100 de son altı ayın en büyük rallisini yaptı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD vadeli endeksleri yükselirken; Avustralya, Japonya ve Hong Kong hisse senetlerindeki artış MSCI Asya Pasifik Endeksi’ni 21 Mart’tan bu yana en güçlü artışına taşıdı.

Hindistan’da seçim sonuçlarının Narendra Modi’nin partisini ekonomik büyüme için kilit öneme sahip politika tedbirlerini hayata geçirebilecek konuma getirmesiyle rupi ve devlet tahvilleri yükseldi. Rupi yüzde 0,5 artışla Asya’nın en iyi performans gösteren para birimleri arasında yer aldı.

Çekirdek PCE verisinin ardından ABD tahvilleri Cuma yükseldi. Geçen haftanın tamamında 7 baz puan gerileyen ve yüzde 4,87’den kapanan ABD 2 yıllık tahvil getirisi bu sabah yatay.

Dolar Aralık ayından bu yana ilk aylık kaybını mayısta yaşadı. Mayıs ayını yüzde 1’in üzerinde düşüşle tamamlayan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.250 seviyesinde. Petrol üretim kesintilerinin 2025 yılına kadar uzatılması kararlaştırılan OPEC+ toplantısının ardından Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,8, WTI ham petrolün fiyatı yüzde 0,13 ekside.

Editör: Onur Evrensel