Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fide Kürşat Toprak Ürünleri Kurumu tarafından ülkeye “Niteliksiz” ithal donmuş kemiksiz kuzu eti ve paketlenmiş kıyma getirilmesi için ithal izni verildiği hatırlatarak, “İthal etin maliyeti ne olacak, verilen muafiyetler ile bu işin toplam maliyetini hesaplayan var mı acaba?” diye sordu.

Kürşat sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Resmi Gazete’de yayımlanan Toprak Ürünleri Kurumu’nun et ithalatında kamu ihale yasası kurallarının uygulanmaması hakkında yasa gücünde kararname görselini paylaştı.

Fide Kürşat’ın paylaşımı şöyle:

 “Hükümet ne hayvancılarla ne de kasaplarla istişare etmeden önce, Toprak Ürünleri Kurumu tarafından ülkeye niteliksiz ithal donmuş kemiksiz kuzu eti ve paketlenmiş kıyma getirilmesi için ithal izin verdi, ardından muafiyetler verdi.

İthal etin maliyeti ne olacak, verilen muafiyetler ile bu işin toplam maliyetini hesaplayan var mı acaba?

Şimdi de Bakanlar Kurulu tarafından Yasa Gücünde Kararname çıkartarak İhale Yasasını yine devre dışı bıraktı…

Ette de ihalesiz alım sevdasına düştü arkadaşlar.

İhalesiz alımlar ile kurumları ne kadar zarara uğrattıkları, şaibeler, usulsüzlükler Sayıştay raporlarına defalarca yansıdı.

Ne yazık ki bu işin altından da kötü kokular geliyor. İlk akla gelen bu işten yine kimler nemalanacak sorusudur!

Halk ucuza et yesin diye yaptıkları her hamle kaosa neden oluyor.

Ette narh konusu tam bir fiyasko ile sonuçlandı. İthal et izni ülkede canlı hayvan fiyatlarının artmasına neden oldu.

Son haftalarda yaşananlar hem hayvancıları hem kasapları hem de halkı tedirgin ediyor. Günü birlik palyatif bile sayılmayan adımlarla yürümez bu işler.

Ülkede et açığı varsa bu veriler ile ortaya konulmalı, paydaşlarla masaya oturulup ciddi ciddi istişare edilmelidir. Kısa, orta ve uzun vadeli planlama yapılmalı., ülkedeki küçük baş hayvan popülasyonu artırılmalı, üretim maliyetleri düşürülmeli, doğru yönde teşviklendirme yapılmalıdır.

Bu şekilde, biz yaptık oldu demekle olmuyor! Bugün kasaplar pazartesi hayvancılar eylemde! Alım gücü düşen yurttaş mağdur… Kısacası nereye el atsalar kaos yaratıyorlar.

Sorun çözme iradesi olmayan atama hükümet yapısı, sorun üretmekten kaos yaratmaktan öteye geçemiyor…

Gidecekler…”

Bir yazı görseli olabilir

Bir yazı görseli olabilir